Ο Προμηθέας δεν είχε τη διάθεση να δώσει στον Πανιώνιο τη δυνατότητα αμφισβήτησης, αφού τον διέλυσε με 88-48. Ετσι, έκλεισε ραντεβού στον δεύτερο ημιτελικό κόντρα στον Ολυμπιακό.
Ο Πανιώνιος, πρωτοπόρος στην Α2 και η ομάδα που κέρδισε το Unicef Trophy και το δικαίωμα να αγωνιστεί στο Final 8 αντιστάθηκε μέχρι το 8ο λεπτό. Τότε το σκορ ήταν 19-12, με τον Νίκο Γκίκα να μειώνει για την ομάδα του. Μετά από δύο αγωνιστικά λεπτά, δηλαδή στο τέλος της 1ης περιοδου, το σκορ είχε γίνει 30-16, με τον Προμηθέα να έχει πρωταγωνιστές τους Ρέινολντς (11) και Χρυσικόπουλο (9π.), αλλά και 6/10 τρίποντα!
Όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά των δύο ομάδων ήταν αποτυπωμένη στο παρκέ. Και το 51-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ουσιαστικά σφράγιζε τη νίκη. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Προμηθέας περιόρισε τους «κυανέρυθρους» στους 6 πόντους και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.
Κορυφαίος των νικητών, ο Κάμερον Ρέινολντς με 16 πόντους, ενώ από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων (10).
Τα δεκάλεπτα: 30-16, 51-29, 73-35, 88-48
Προμηθέας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 16 (4), Κάουαν 4, Πλώτας, Κόνιαρης 2, Μπαζίνας 13 (3), Πάπας 11 (1), Χρυσικόπουλος 9 (2), Κόφι 6, Στίβενς 6, Ετσενίκε 6, Καραγιαννίδης 2, Χέιλ 13 (2).
Πανιώνιος (Άρης Λυκογιάννης): Σκάνδαλος 4, Μιλεντίγεβιτς, Παπαδιονυσίου 8 (2), Αντωνάκης, Χάλαρης 5 (1), Κακλαμανάκης 10, Βουγιούκας 2, Παζιωτόπουλος, Βεργίνης 7 (1), Βαφειάδης, Ντέιβις 6, Γκίκας 6.