Ισόπαλος 2-2 με τη Λαμία ο Παναθηναϊκός

Στην κορυφή οι «Πράσινοι» αλλά με ματς περισσότερο. Ήταν άτυχοι, αφού στο 14΄ τραυματίστηκε ο Βέρμπιτς και στο 23' ο Χουάνκαρ.

2' 4" χρόνος ανάγνωσης

Η Λαμία έπαιζε με δέκα παίκτες από το 39′ λόγω αποβολής του Μαρτίνεθ, προηγήθηκε με τον Καρλίτος, ισοφάρισε με τον Τσιλούλη παρά την ανατροπή των «Πρασίνων» και πήρε βαθμό στη Λεωφόρο (2-2). Τεράστιες ευκαιρίες με Σπόραρ και Κώτσιρα (δοκάρι) στα δύο τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι, που βρέθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον ΠΑΟΚ αλλά με ματς περισσότερο.

O Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και μόλις στο 8’, μετά την ωραία κάθετη πάσα του Μαντσίνι, ο Σπόραρ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεφ. Οι «Πράσινοι» ήταν άτυχοι, αφού στο 14΄ τραυματίστηκε ο Βέρμπιτς και στο 23′ ο Χουάνκαρ. Ο Παναθηναϊκός είχε μια καλή στιγμή με τον Αϊτόρ στο 26’, αλλά και την χαμένη ευκαιρία τρία λεπτά μετά, από την κεφαλιά του Ακαϊντίν η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αμύνονται σθεναρά, όμως έμειναν στο 39′ με δέκα παίκτες, έπειτα από το αντιαθλητικό μαρκάρισμα του Μαρτίνεθ στον Ακαϊντίν στο 39’. Ωστόσο, η Λαμία προηγήθηκε στο σκορ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καρλίτος με υπέροχη ατομική ενέργεια και ιδανικό πλασέ πέτυχε το 1-0.

Το «τριφύλλι» κατάφερε να απαντήσει άμεσα. Στο 45’+3’ έπειτα απο φάση διαρκείας και με τον Μαντσίνι να δίνει στον επερχόμενο Μπερνάρ, που σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Νούνιες και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 59′ ήρθε το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού. Ο Μαντσίνι μοίρασε στον Βαγιαννίδη, ο τελευταίος γύρισε ιδανικά και ο Γερεμέγεφ πέτυχε το 2-1. Στο 68ο λεπτό η Λαμία έφερε το ματς στα ίσα. Ο Τόσιτς έκανε τη σέντρα και ο Τσιλούλης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ισοφάρισε σε 2-2.

Η ομάδα της Φθιώτιδας ήταν εξαιρετικά στημένη και στο 79′ λίγο έλειψε να προηγηθεί αλλά ο Τσιλούλης έστειλε την μπάλα άουτ. Στο τέλος ο Παναθηναϊκός έκλεισε τη Λαμία στην περιοχή της, αλλά ο Σπόραρ δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ το σουτ του Κώτσιρα σταμάτησε στο δοκάρι.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Ακαϊντίν, Ούγκο, Χουάνκαρ (23′ Μλαντένοβιτς), Ρούμπεν, Βιλένα (46′ Γερεμέγεφ), Μπερνάρ, Μαντσίνι, Σπόραρ, Βέρμπιτς (14′ Αϊτόρ).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Νούνιες, Σλίβκα, Μαρτίνεθ, Καρλίτος (57′ Κορνέζος), Τσιλούλης.