Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και φέτος το Κύπελλο στις γυναίκες, καθώς με μια δυναμική εμφάνιση που άφησε λίγα περιθώρια αμφισβήτησης επικράτησε 87-62 των Εσπερίδων.
Ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, ξέφυγε ακόμη και με +8 (20-12), αλλά οι Εσπερίδες με το τρίποντο της Χιλέϊρι επτά δεύτερα πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου μείωσαν σε 20-15. Στο πρώτο δεκάλεπτο κορυφαία των «πρασίνων» ήταν η Αλέιν με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.
Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού κυριάρχησαν στο δεύτερο μέρος με την Τζόουνς να επιστρέφει στο παρκέ μετά τα τρία φάουλ που έκανε στο πρώτο μέρος και να κάνει πάρτι».
Οι «πράσινες» πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά στην 3η περίοδο που έφτασε και στο +16, οι Εσπερίδες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν στο -11, αλλά 2.30 πριν το 30ο λεπτό η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +20 (64-44) με διαδοχικά καλάθια από τις Αλέιν και Τζόουνς, με την τελευταία να πετυχαίνει «γκολ-φάουλ» στην εκπνοή και να «γράφει» το 69-46. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.
Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 10, Παυλοπούλου 5 (1), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 14 (2), Μπάτσιου, Σωτηρίου 9, Αλεξανδρή, Τζόουνς 27 (1), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 22, Χαιριστανίδου, Υφαντοπούλου
Εσπερίδες (Σόφτσης): Χιλέϊρ 12 (2), Χατζηβασιλείου, Μουρ 13, Πρίφτη 2, Κορρέ 9 (3), Μπενέκη 6, Μαργέλου, Πάτι 20 (2)