Ο Ολυμπιακός δεν ήταν πειστικός κόντρα στον Παναιτωλικό, βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο κατάφερε να γυρίσει το σε βάρος του 0-1 σε 2-1, αξιοποιώντας και τα σημαντικά λάθη των παικτών των Αγρινιωτών. Τραυματίστηκε και αποχώρησε κλαίγοντας ο Ζέλσον.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, πίεσε και είχε καλές στιγμές να σκοράρει. Στο 18΄ ο Ποντένσε είχε καλό σουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό (19΄) από έξυπνη κάθετη πάσα του Ελ Κααμπί στον Μασούρα, ο Ελληνας επιθετικός σούταρε από πλάγια θέση με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
Στο 24΄ ο Καμπράλ βρήκε χώρο έξω απ’ την περιοχή κι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Ο Παναιτωλικός είχε την ουσία και βρήκε στο 33΄ το γκολ στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε με σκόρερ τον Φρεντερίκο Ντουάρτε.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας, και έγινε πιο κινητικός με την παρουσία του Μαρτίνς.
Ο Πορτογάλος στο 72΄ έδωσε τη λύση, όταν από τη σέντρα του η μπάλα κόντραρε στον Τορεχόν (δευτερόλεπτα αφού είχε μπει στον αγώνα) και κατέληξε στα δίχτυα του Τσάβες για το 1-1.
Οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι πολύ πιο επιθετικοί και η επιμονή τους επιβραβεύτηκε και με δεύτερο γκολ στο 79΄.
Από τεράστιο λάθος του Μαλή έξω απ’ την περιοχή (έχασε το κοντρόλ), ο Ελ Καμπί έκλεψε την μπάλα, πέρασε και τον τερματοφύλακα και έκανε το 2-1 για τον Ολυμπιακό.
Ο Παναιτωλικός έψαξε γκολ ισοφάρισης, όμως στο 94΄ ο Πασχαλάκης είχε καταπληκτική επέμβαση στο φάουλ του Σενγκέλια.
Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίτζε (68΄ Στάγιτς), Μαυρίας, Χατζηθεοδωρίδης (70΄ Τορεχόν), Πέρες, Ντουάρτε, Μπουζούκης (61΄ Τσιγγάρας), Καρέλης (68΄ Ζοάο Πέντρο), Ντίας (61΄ Σενγκέλια).
Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Κίνι, Βέζο (90΄ Ντόη), Ρέτσος, Ορτέγκα, Ιμπόρα (59΄ Εσε), Τσικίνιο, Ποντένσε, Καμπράλ (59΄ Ζέλσον Μαρτίνς, 83΄ λ.τρ. Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (60΄ Γιόβετιτς), Ελ Καμπί.
Νίκη γοήτρου ο Ατρόμητος, εξάδα η Λαμία
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάρολ Αντζιέλσκι ο οποίος μπήκε στο 58ο λεπτό και σημείωσε δύο γκολ (61΄, 82΄), ο Ατρόμητος πήρε μία νίκη γοήτρου απέναντι στη Λαμία επικρατώντας 3-1 στο Περιστέρι στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής και βελτίωσε τη βαθμολογική του θέση.
Οι φιλοξενούμενοι θα είναι σίγουρα στην εξάδα μετά την ισοπαλία του Αστέρα.