Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με τον Γιάννη Κωνσταντέλια, αλλά και… αυτογκόλ με τον Πεταυράκη και πέρασε νικητής με 2-0 από τις Σέρρες, κόντρα στον Πανσερραϊκό που έπαιζε από το 69′ με δέκα παίκτες (κόκκινη Μορέιρα) κι από το 83′ με εννέα (κόκκινη Δεληγιαννίδης).
Ο Αντρέ Βιεϊρίνια έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε με τη φανέλα του ΠΑΟΚ σε επίσημο παιχνίδι (38 ετών και ενός μήνα).
O ΠΑΟΚ ήταν πιο απειλητικός στο ματς, πίεσε και είχε στιγμές για να σκοράρει. Το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις του α’ μέρος, όταν ο Διαμαντής αδράνησε, ο Κωνσταντέλιας έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε τον Χοβάν για το 0-1.
Στο 69′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε ο Μορέιρα και το έργο του Πανσερραϊκού έγινε αρκετά δύσκολο. Η δεύτερη αποβολή για τους γηπεδούχους, αυτή τη φορά με απευθείας κόκκινη στον Δεληγιαννίδη ήρθε στο 83ο λεπτό.
Στο 90ο λεπτό ο Πεταυράκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χοβάν, έπειτα από τη σέντρα του Ράφα Σοάρες και την παρεμβολή του Ντεσπόντοφ.
Το τελικό 0-2 κράτησε τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη θέση και το -1 από την ΑΕΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να ολοκληρώνουν την κανονική διάρκεια με τη Λαμία εκτός έδρας.
Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Θυμιάνης (24’ Μπέργκστρομ), Διαμαντής, Δεληγιαννίδης, Πεταυράκης, Μορέιρα, Οικονόμου (66’ Στάικος), Πηλέας (65’ Σοφιανός), Ουάρντα, Ντανκερλουί, Γούλερι (75’ Μούργος).
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (73’ Ράφα Σοάρες), Κετζιόρα, Νάσμπεργκ, Ότο, Σβαμπ (90’+2’ Τσιγγάρας), Οζντόεφ (63’ Μάρκος Αντόνιο), Μουργκ (63’ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ, Σαμάτα (73’ Μπράντον).