Με εντυπωσιακές επιδόσεις και ρεκόρ αγώνων συνεχίστηκε χθες το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου της Ρώμης. Η διοργάνωση ολοκληρώνεται σήμερα και ο Εμμανουήλ Καραλής θα προσπαθήσει να διεκδικήσει μία διάκριση στο επί κοντώ (21.20).
Κοντά στην πρόκριση στον τελικό των 4×100 μ. βρέθηκε η εθνική των ανδρών. Οι Μυριανθόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Γκαραγκάνης και Νυφαντόπουλος διένυσαν την απόσταση σε 39.13, βελτίωσαν το φετινό τους 39.59 και κατέλαβαν την 9η θέση, με τη Δανία να παίρνει την πρόκριση (39.10). Η γυναικεία ομάδα (Μιχαηλίδου, Πεσιρίδου, Σπανουδάκη και Αναστασίου) ήρθε 15η, καθώς στοίχισε ο τραυματισμός της Δήμητρας Τσουκαλά.
Ο Γιάννης Κυριαζής δεν κατάφερε να πετύχει μία βολή αντάξια των δυνατοτήτων του. Ο αθλητής μας είχε καλύτερη προσπάθεια στα 77,54 μ. και κατέλαβε τη 18η θέση. Στα 10.000 μ. η Αναστασία Μαρινάκου ήρθε 16η (32.42.34) και η Δάφνη Λαβασά 24η (33.57.79). Στα 400 μ. εμπ. ο Κάρστεν Βάρχολμ (Νορβηγία) ήρθε πρώτος με 46.98, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ αγώνων. Εντυπωσιακή ήταν και η Φέμκε Μπολ, η οποία πέτυχε ρεκόρ αγώνων στα 400 μ. εμπ. με 52.49.
Με τις συμμετοχές των Εμμανουήλ Καραλή (21.20, επί κοντώ) και των Μάριου Αναγνώστου, Νίκου Σταμούλη και Κώστα Σταμούλη (21.12, 10.000) ολοκληρώνονται οι ελληνικές παρουσίες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Ο Καραλής είναι σταθερός αυτή τη χρονιά και με φετινό άλμα στα 5,85 μ. δημιουργεί προσδοκίες για μία διάκριση.