Με πολλά όνειρα και φιλοδοξίες αναχώρησε η ελληνική αποστολή για το Παρίσι, όπου θα συμμετάσχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Με το τσάρτερ της Aegean ταξίδεψε το μεγαλύτερο μέρος της ελληνικής αποστολής, όπως οι εθνικές ομάδες πόλο Ανδρών – Γυναικών, κολυμβητές και κολυμβήτριες (Απόστολος Χρήστου, Στέργιος Μπίλας, Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Δημήτρης Μάρκος, Απόστολος Παπαστάμος, Απόστολος Σίσκος, Ανδρέας Βαζαίος, Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης, Κωνσταντίνος Στάμου, Ευάγγελος-Εφραίμ Ντούμας, Οδυσσέας Μελαδίνης, Παναγιώτης Μπολάνος, Κρίστιαν Γκολομέεβ, Αννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου και Γεωργία Δαμασιώτη), αθλητές του στίβου (μεταξύ των οποίων και η σημαιοφόρος Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, ο Εμμανουήλ Καραλής, η Αριάδνη Αδαμοπούλου και η Ελένη Πόλακ), η μοναδική εκπρόσωπος της ξιφασκίας Δώρα Γκουντούρα, το ελληνικό «δίδυμο» της καλλιτεχνικής κολύμβησης Ευαγγελία Πλατανιώτη και Σοφία Μαλκογεώργου και ο πρωταθλητής του τζούντο Θεόδωρος Τσελίδης.
Στο αεροδρόμιο βρέθηκαν, επίσης, ο αναπληρωτής υπουργός Αθλητισμού Γιάννης Βρούτσης και ο πρόεδρος της ΔΟΑ, Ισίδωρος Κούβελος.
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αναχώρησε για το Παρίσι η ελληνική αποστολή (φωτογραφίες και βίντεο)-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/07/4336775.jpg?1721805344894)
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αναχώρησε για το Παρίσι η ελληνική αποστολή (φωτογραφίες και βίντεο)-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/07/4336734.jpg?1721805397466)
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αναχώρησε για το Παρίσι η ελληνική αποστολή (φωτογραφίες και βίντεο)-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/07/4336729.jpg?1721805483143)
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αναχώρησε για το Παρίσι η ελληνική αποστολή (φωτογραφίες και βίντεο)-4](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/07/4336721.jpg?1721805549566)