Η Σιμόν Μπάιλς κατέκτησε το τρίτο της χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού σήμερα Σάββατο, στο άλμα, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη Βραζιλιάνα Ρεμπέκα Αντράντε, η οποία είχε κερδίσει το χρυσό στο συγκεκριμένο αγώνισμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
![Η Σιμόν Μπάιλς κατέκτησε το έβδομο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/08/biles3.jpg?1722703115477)
Η Αντράντε είναι η μοναδική αθλήτρια που έχει «αγχώσει» την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της γυμναστικής, η οποία ωστόσο πραγματοποίησε τελικά εκπληκτική εμφάνιση στην Μπερσί Αρενά, για την οποία βαθμολογήθηκε με 15.700. Η Αντράντε έλαβε 14.966 και η Αμερικανίδα Τζέιντ Κέιρι πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 14.446.
«Εβδομάδα δικαίωσης»
![Η Σιμόν Μπάιλς κατέκτησε το έβδομο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/08/biles1.jpg?1722702995509)
Για «εβδομάδα δικαίωσης για την Μπάιλς» κάνουν λόγο τα διεθνή Μέσα. Τρία χρόνια αφότου αποσύρθηκε από τους αγώνες του Τόκιο, η Μπάιλς επανήλθε στην κορυφή.
Με τρία χρυσά σε πέντε ημέρες, ανέβασε τον συνολικό αριθμό των ολυμπιακών μεταλλίων της σε δέκα, εκ των οποίων τα επτά είναι χρυσά.
![Η Σιμόν Μπάιλς κατέκτησε το έβδομο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/08/biles2.jpg?1722703044628)
Η 27χρονη Μπάιλς έχει κατακτήσει τα περισσότερα ολυμπιακά μετάλλια από οποιαδήποτε άλλη Αμερικανίδα στην ιστορία των ΗΠΑ.
Και ενδέχεται να έρθουν περισσότερα. Η Μπάιλς θα κλείσει το ολυμπιακό της πρόγραμμα με τον τελικό της δοκού ισορροπίας αύριο Κυριακή και τον τελικό των ασκήσεων εδάφους τη Δευτέρα.