Europa League: Με γκολ του Ελ Καμπί στο Μάλμε ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο του διπλό της League Phase

Το γκολ της αναμέτρησης έβαλε στο 30' ο Ελ Καμπί, που είχε μια πολύ καλή ευκαιρία και στο δεύτερο ημίχρονο.

2' 6" χρόνος ανάγνωσης

Πρώτο ευρωπαϊκό «διπλό» για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κέρδισε 1-0 τη Μάλμε στην έδρα της και πλέον έχει συγκεντρώσει 6 βαθμούς και αυξάνει τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση. Την επόμενη αγωνιστική της League Phase του Europa League θα φιλοξενήσει τη Ρέιντζερς στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός, που δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με πολλές ευκαιρίες. Το γκολ της αναμέτρησης έβαλε στο 30′ ο Ελ Καμπί, έπειτα από μια εξαιρετική ενέργεια του Ζέλσον, που πέρασε δυο παίκτες της Μάλμε, έφυγε στον χώρο, έβγαλε την κάθετη πάσα και έδωσε στον Ελ Καμπί την ευκαιρία να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι παίκτες της Μάλμε μπήκαν πιο δυνατά, άρχισαν να πιέζουν, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να αλλάξει τα δεδομένα και να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα.

Στο 68‘ ο Ολυμπιακός είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Ο Ελ Καμπί βρέθηκε σε θέση βολής έπειτα από πάσα του Ροντινέι, πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της Μάλμε πρόλαβε και σταμάτησε την μπάλα.

Οι ενδεκάδες

ΜΑΛΜΕ: Ντάλιν, Στρίγκερ, Ρέσλερ, Γιάνσον, Μπουζανέλο, Γιόνσεν (70′ Ρόσεγκρεν), Πένια, Αλί (70′ Ολιβερ Μπεργκ), Λουκιλί (60′ Κρίστιανσεν), Μπολίν και Μποτχάιμ (81′ Ρίεκς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Κοστίνια, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγα (11′ λ.τρ. Πιρόλα, 78′ λ.τρ. Γκαρθία), Εσε, Μουζακίτης (78′ Κωστούλας), Τσικίνιο, Ροντινέι, Ζέλσον (85′ Στάμενιτς) και Ελ Καμπί (85′ Μασούρας).

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής της League phase του Europa League:

• Μπράγκα (Πορτογαλία) – Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)     1-2
  • Γαλατασαράι (Τουρκία) – Έλφσμποργκ (Σουηδία)        4-3
  • Ρόμα (Ιταλία) – Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)           1-0
  • Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) – RFS (Λετονία)    1-0
  • ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) – Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)             2-2
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – Σοσιεδάδ (Ισπανία)      1-2