Euroleague: Παναθηναϊκός-Μονακό 83-91

Τον «πλήγωσε» ο Μάικ Τζέιμς

4' 43" χρόνος ανάγνωσης

Η πεντάλεπτη αγωνιστική… ύπνωση, στην οποία έπεσε ο Παναθηναϊκός αμέσως μετά το… προσπέρασμα του (68-67 στο 33΄), υποχρέωσε τους «πράσινους» να παραδοθούν στο κρεσέντο του Μάικ Τζέιμς από την περιφέρεια και μοιραία να επιστρέψουν στα αρνητικά αποτελέσματα στη Euroleague (5-16, 17η θέση).

Το «τριφύλλι» ηττήθηκε 83-91 από τη Μονακό στο ΟΑΚΑ, για την 24η αγωνιστική, με τους Μονεγάσκους να βελτιώνουν σε 11-12 το ρεκόρ τους και να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής την οκτάδα.

Μετά το απογοητευτικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν έχασε την επαφή με τη Μονακό, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την σκληρή άμυνα του και στο 33΄ ανέκτησε το προβάδισμα (68-67). Ωστόσο, οι… ορέξεις του Μάικ Τζέιμς από τα 6.75 άλλαξαν τα δεδομένα, με τον πρώην «πράσινο» γκαρντ να εξασφαλίζει στην ομάδα του μία διψήφια διαφορά ασφαλείας στο 36΄ (68-80) και να την οδηγεί εκ του ασφαλούς στην επιστροφή της στις νίκες.

Κορυφαίος των νικητών ο Μάικ Τζέιμς με 29 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ από τον Παναθηναϊκό έδωσαν τα πάντα για την υπέρβαση οι Τζέρεμι Έβανς (16π., 6ρ.), Νεμάνια Νέντοβιτς (16π.), Χάουαρντ Σαντ Ρος (15π.), Οκάρο Ουάιτ (12π.) και Ντάριλ Μέικον (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91

Μετά από ένα ιδανικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βάλει τις βάσεις για τη δεύτερη διαδοχική νίκη. Οι «πράσινοι» εξαργύρωσαν την εξαιρετική άμυνα τους, η οποία έκλεισε τα περισσότερα μακρινά σουτ των Μονεγάσκων κι όντες αλάνθαστοι στα δίποντα, ξέφυγαν γρήγορα με νταμπλ σκορ (12-6 στο 5΄). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η καλή κυκλοφορία της μπάλας, η ευστοχία στα ελεύθερα σουτ και η βοήθεια από τον πάγκο βοήθησαν την ελληνική ομάδα να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (27-19).

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός… κατέρρευσε, κυρίως αμυντικά, ενώ υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη, τη στιγμή που η Μονακό βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 1-14, όχι μόνο πέτυχε την ανατροπή, αλλά στο 14΄ έγραψε στο 28-33. Με τον Τζέιμς να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από Μπέικον και Ντιαλό, οι φιλοξενούμενοι δεν αισθάνθηκαν την… αναπνοή των «πράσινων», κλείνοντας στο +7 (42-49) το πρώτο ημίχρονο.

Χωρίς να χάσει το ρυθμό της, η Μονακό προηγήθηκε στο 24΄ με +13 (46-59), δείχνοντας να ελέγχει τον αγώνα. Ωστόσο, η αμυντική πεντάδα που παρέταξε ο Πρίφτης (Μποχωρίδης, Νέντοβιτς, Κασελάκης, Έβανς, Ουάιτ), έφερε αποτελέσματα, με τους «πύργους» της φροντ λάιν (Έβανς, Ουάιτ) να κυριαρχούν και να πρωταγωνιστούν στο σερί 11-0 του Παναθηναϊκού, με το οποίο επέστρεψε στη διεκδίκηση του αγώνα (57-59 στο 28΄), μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο στο -4 (61-65).

H «πράσινη» πίεση απέδωσε στο 33΄, όταν ο Μποχωρίδης χάρισε το προσπέρασμα στην ομάδα του με 68-67, αλλά μέχρι εκεί… Η αστοχία και τα λάθη της ελληνικής ομάδας… απαντήθηκαν από τους Λι και Τζέιμς, οι οποίοι βομβάρδισαν από τα 6.75 και με σερί 0-13 έστησαν στον… τοίχο τον Παναθηναϊκό (68-80 στο 36΄). Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο του, εξασφαλίζοντας στη Μονακό μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, η οποία ήταν καταδικαστική για τους «πράσινους».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία – Χόρντοφ – Πέτεκ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 10 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 8, Oυάιτ 12 (1), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 16 (2), Έβανς 16, Σαντ Ρος 15 (3).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 12 (2), Μπέικον 14 (2), Τόμας 8, Ντιάλο 10, Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4, Ουαταρά 5 (1), Άντζουσιτς 7, Χολ 2, Τζέιμς 29 (4).

Την τρίτη διαδοχική νίκη της, με την οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-10 και παρέμεινε στην… καταδίωξη της οκτάδας, πανηγύρισε η Φενερμπαχτσέ στην Πόλη.

Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 85-76 της Βιλερμπάν, για την 24η αγωνιστική της Euroleague, παρά τις απουσίες των πολύτιμων Νάντο ντε Κολό, Γιαν Βέσελι, Ντανίλο Μπάρτελ και Μάριαλ Σάγιοκ. «Κλειδιά» της επιτυχίας η κυριαρχία στη ρακέτα και η εκτελεστική δεινότητα των Ντέβιν Μπούκερ (16π.), Ντισόν Πιέρ (16π.) και Μάρκο Γκούντουριτς (15π.). Από τους Γάλλους, που υποχώρησαν στο 9-14 (13η θέση), ο Ελί Οκόμπο με 23 πόντους δεν ήταν αρκετός. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έμεινε στο παρκέ για 19 λεπτά με απολογισμό 10 πόντους (2/2 δίποντα, 6/8 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 47-41, 64-63, 85-76

Τις πέντε σερί νίκες συμπλήρωσε η Αρμάνι στο Βελιγράδι, παραμένοντας… ατάραχη στην τρίτη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 15-6. Οι Ιταλοί επικράτησαν με 63-57 του Ερυθρού Αστέρα (8-13, 14η θέση), με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να υπογράφει με τα κομβικά σουτ του στον επίλογο του αγώνα το «διπλό» της Αρμάνι.

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο γνώριμος μας, Μπεν Μπέντιλ. Από τους Σέρβους προσπάθησε ο Νίκολα Κάλινιτς με 13 πόντους, με τον έμπειρο φόργουορντ όμως να χάνει το τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης, λόγω της αποβολής του με δύο τεχνικές ποινές. Στους 13 πόντους σταμάτησε και ο Όστιν Χόλινς.

Τα δεκάλεπτα: 8-7, 23-26, 44-50, 57-63

Με τον Τζέιμς Νάναλι να φορτώνει το καλάθι της ουραγού Ζαλγκίρις με 32 πόντους, η Μακάμπι πέρασε και από το Κάουνας (3η σερί νίκη) και παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας (10-11, 12η θέση). Οι Ισραηλινοί, μάλιστα, δεν αγχώθηκαν ούτε από την απουσία του προπονητή τους Γιάννη Σφαιρόπουλου (κορονοϊός) και με το τελικό 94-78 υποχρέωσαν τους Λιθουανούς στη 17η ήττα τους σε 20 αγώνες.

Η Μακάμπι απλοποίησε το έργο της με την άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, τη στιγμή που στην επίθεση έδιναν το δικό τους σόου οι Τζέιμς Νάναλι (32π.) και Σκότι Ουίλμπεκιν (20π.). Στον αντίποδα, το κενό από τις απουσίες των Καλνιέτις, Νίμπο ήταν δυσαναπλήρωτο, με τον Μάρεκ Μπλάζεβιτς και τους 20 πόντους του να μην είναι αρκετοί για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 47-47, 60-64, 78-94