Ολυμπιακοί Αγώνες: Στους «16» Τσιτσιπάς και Σάκκαρη

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν καταιγιστικός, δυναμικός και χάρισε πολύ θέαμα στους φιλάθλους. Εκπληκτικό αγώνα είχε και η Μαρία Σάκκαρη έναντι της Κινέζας Γιουέ Γιουάν.

56" χρόνος ανάγνωσης

Μεγάλες νίκες για τους Έλληνες πρωταθλητές στο Παρίσι. Σπουδαία νίκη επί του Ντάνιελ Έβανς πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος δικαίως πανηγύρσε την πρόκρισή του στους «16», στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι. Εξαιρετική και η Μαρία Σάκκαρη, που επίσης προκρίθηκε.

Έπειτα από τη μέτρια, αν και νικητήρια, εμφάνισή του στο τουρνουά τένις έναντι του Βέλγου Ζιζού Μπεργκς, την Κυριακή, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός, δυναμικός και χάρισε πολύ θέαμα στους φιλάθλους που παρακολουθούσαν από τις κερκίδες.

Νίκησε τον Βρετανό Ντάνιελ Έβανς (Νο 58 στην παγκόσμια κατάταξη) άνετα με 2-0 σετ (6-1, 6-2).

Πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα μεταξύ του Αργεντίνου Μπάες και του Λιβανέζου Χασάν, για να δει ποιος θα είναι ο αντίπαλός του στην επόμενη φάση του τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων.

Και η Μαρία Σάκκαρη

Δεύτερη μεγάλη νίκη και για τη Μαρία Σάκκαρη, η οποία προκρίθηκε νικώντας με 2-0 σετ την Κινέζα Γιούε Γιουάν.

Σε έναν αγώνα που διήρκεσε 1 ώρα και 5 λεπτά κέρδισε με 6-2 και 6-1 και πέρασε επίσης στους »16» του τουρνουά.

Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Ουκρανή Μάρτα Κόστιουκ, η οποία κέρδισε τη Γαλλίδα Κλάρα Μπουρέλ με 7-6, 6-2.

comment-below Λάβετε μέρος στη συζήτηση 0 Εγγραφείτε για να διαβάσετε τα σχόλια ή