Πολύ σκληρή για να… παραδοθεί χωρίς μάχη αποδείχθηκε η Βουλιαγμένη. Η ομάδα του Λαιμού νίκησε τις πολίστριες του Ολυμπιακού με 8-5 (2-3, 1-0, 2-0, 3-2) και η πρωταθλήτρια Ελλάδος θα αναδειχθεί αύριο στον Πειραιά (18.30).
Η αρχή της αναμέτρησης έδειχνε ότι οι «ερυθρόλευκες» θα πανηγύριζαν εκτός έδρας τον φετινό τίτλο. Προηγήθηκαν με 3-2, αλλά η συνέχεια εξελίχθηκε διαφορετικά. Η Βουλιαγμένη ισχυροποίησε την άμυνά της και ισοφάρισε. Με κορυφαίες τις Τσουκαλά, Χυδηριώτη και την τερματοφύλακα Ελενα Κούβδου, η ομάδα των νοτίων προαστίων επέβαλε τον ρυθμό της και έστειλε τη σειρά των τελικών σε πέμπτο παιχνίδι.
Για έντονη διαμαρτυρία αποβλήθηκε η έφορος του Ολυμπιακού Αλεξάνδρα Καλογερά.
Οι σκόρερ: Βουλιαγμένη: Τσουκαλά 3, Χυδηριώτη 3, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου 1.
Ολυμπιακός: Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 1, Πλευρίτου Ε. 1, Μπιανκόνι 2.
• Στο Ιλίσιο μεταφέρεται σήμερα η σειρά των τελικών της Α1 ανδρών στο πόλο. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό (19.00) και θα προσπαθήσει να ανατρέψει το εις βάρος του 0-1. «Εχουμε δύο ακόμα βήματα για να πάρουμε το πρωτάθλημα. Στόχος του Ολυμπιακού είναι να κερδίζει σε κάθε αγώνα και το ίδιο θέλουμε να κάνουμε και στην έδρα του Παναθηναϊκού», δήλωσε ο «ερυθρόλευκος», Κώστας Μουρίκης.
Στις 19.30, η Βουλιαγμένη θα υποδεχθεί τον Εθνικό με στόχο τη νίκη που θα της δώσει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα. Οι «μπέμπηδες» προηγούνται με 1-0.