Ο Ζόρζε Μέντες ξεκίνησε την επαγγελματική του σταδιοδρομία πουλώντας ψάθινα καπέλα με τον πατέρα του σε υπαίθριες αγορές. Με τα πρώτα σημαντικά χρήματα που μάζεψε, άνοιξε ένα βιντεοκλάμπ (προσοχή, μιλάμε για δεκαετία του ’80), στη συνέχεια έκανε αλυσίδα από αυτά και μετά ασχολήθηκε με νυχτερινά κέντρα.
Σε ένα από αυτά, γνώρισε τον τερματοφύλακα Νούνο Εσπίριτο Σάντο, ο οποίος, ένα βράδυ όπου είχε πει ένα δυο ποτηράκια παραπάνω, του ζήτησε να διαπραγματευτεί τη μεταγραφή του στην ισπανική Λα Κορούνια.
Κάπως έτσι, ξεκίνησε η καριέρα του πιο ισχυρού αυτή τη στιγμή ατζέντη στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, ο οποίος έχει πελάτες όπως ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ο Ζοσέ Μουρίνιο και (φανερή τουλάχιστον) περιουσία που ξεπερνάει τα εκατό εκατ. ευρώ.
Η δουλειά του ως μάνατζερ μπορεί να ξεκίνησε επί της ουσίας από τύχη, αλλά έκτοτε δεν αφήνει τίποτα σε αυτή. Ταξιδεύει πάντα με τέσσερα κινητά (!), δύο από τα οποία είναι πάντα γεμάτα μπαταρία, προκειμένου να μην ξεμείνει και χάσει κάποια συμφωνία ή μια καλή ευκαιρία για συνεργασία.
Ως τέτοια είδε το νέο παιδί-θαύμα του φυτωρίου της Μπαρτσελόνα, Λαμίν Γιαμάλ, ο οποίος κλήθηκε από τον Τσάβι στην πρώτη ομάδα όταν ήταν ακόμα 15 ετών. Με ένα από τα τέσσερα κινητά του, ο Μέντες κάλεσε τον πατέρα του Λαμίν, τον μαροκινής καταγωγής Μουνίρ Νασρουί, και τον έπεισε να αφήσουν τον τότε εκπρόσωπο του θαυματουργού πιτσιρικά, παλαίμαχο ποδοσφαιριστή Ιβάν ντε λα Πένια, για να συνεργαστούν μαζί του.
Οι κακές γλώσσες (μόνο αυτές;) λένε, μάλιστα, ότι ο Πορτογάλος ατζέντης τού έδωσε τρία εκατ. ευρώ για να πείσει οριστικά έναν πατέρα που έχει συνηθίσει να απασχολεί τα ΜΜΕ για αρνητικούς λόγους.
Είναι δηλωμένος φίλαθλος της Ρεάλ Μαδρίτης (αυτό, βεβαίως, θεωρείται αρνητικό στην Καταλονία, ειδικά όταν ο γιος του παίζει στην αιώνια αντίπαλο) και τον περασμένο Ιούνιο καταδικάστηκε από δικαστήριο του Ματαρό (προάστιο της Βαρκελώνης όπου διαμένει η οικογένεια) σε πρόστιμο 550 ευρώ και αποζημίωση 110 ευρώ γιατί, μαζί με δύο φίλους του, έβριζε και πετούσε αυγά σε ένα κιόσκι του ακροδεξιού κόμματος «VOX», παραμονές των δημοτικών εκλογών στην Ισπανία.
Ο πατέρας, η μητέρα Σέιλα Εμπάνα (από την Ισημερινή Γουινέα), γενικά η οικογένεια, παίζει καθοριστικό ρόλο στην καριέρα ενός τόσο πολλά υποσχόμενου, αλλά και νεαρού, ποδοσφαιριστή, ο οποίος διαμορφώνεται ακόμα, τόσο ως παίκτης όσο βεβαίως και ως προσωπικότητα, ως άνθρωπος.
«Με βοηθούσε αρκετά στον φούρνο, αλλά πλέον δεν έχει χρόνο», εξηγεί ο Αμπντούλ, θείος του Λαμίν, ο οποίος φέρεται να βιώνει αρκετά ψύχραιμα και προσγειωμένα την εκτόξευσή του στον ποδοσφαιρικό πλανήτη, στη δημοφιλία και την οικονομική επιφάνεια, η οποία μεγαλώνει κάθε μέρα που περνάει.
Τον περασμένο Οκτώβριο, υπέγραψε νέο συμβόλαιο έως το 2026 (με πληροφορίες για μυστική συμφωνία επέκτασης έως το 2028 αργότερα), με την Μπαρτσελόνα να του βάζει ρήτρα αποδέσμευσης ύψους ενός δισ. ευρώ (!) και ο ίδιος να βγάζει τον χρόνο περί τα τρία εκατ. ευρώ. Προσοχή, μιλάμε για ένα ανήλικο παιδί που δεν έχει τελειώσει ακόμα το σχολείο.
Σε επίπεδο χορηγιών, πριν από λίγες εβδομάδες έληξε το συμβόλαιο που είχε με τον αμερικανικό αθλητικό κολοσσό Nike, με αποτέλεσμα όλες οι μεγάλες εταιρείες να χτυπούν την πόρτα του Μέντες για να δελεάσουν το νέο παιδί-θαύμα του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.
Οταν άρχισε να ξεχωρίζει στα τμήματα υποδομής της Μπάρτσα, η χρηματιστηριακή του αξία έφτανε μετά βίας μερικές χιλιάδες ευρώ. Μέσα σε λίγους μήνες και μετά το εντυπωσιακό του ντεμπούτο στην πρώτη ομάδα, η αξία του ανεβαίνει με ιλιγγιώδεις ρυθμούς και έχει φτάσει αισίως τα 60 εκατ. ευρώ. Εφόσον είναι υγιής, έχει τα μυαλά στο κεφάλι του και συνεχίσει στο ίδιο εντυπωσιακό μοτίβο, είναι δεδομένο ότι αυτός ο αριθμός θα υπερδιπλασιαστεί.
Εχει γίνει ο νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία της Μπαρτσελόνα και της Εθνικής Ισπανίας, η οποία φρόντισε να τον καπαρώσει, αφού λόγω καταγωγής μπορούσε να επιλέξει ανάμεσα σε τρεις χώρες: Ισπανία, Μαρόκο και Ισημερινή Γουινέα.
Στα ξεκινήματά του, όπως κάθε φυσιολογικό παιδί, είχε μερικές εκατοντάδες φίλους στο Instagram. Μετά το ξεπέταγμά του στη Μασία, την περίφημη ακαδημία του καταλανικού συλλόγου, είχε φτάσει τις 450.000. Οταν έκανε το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα, μέσα σε λίγες ώρες ξεπέρασε τις 690.000 και πλέον έχει κοντά στα… πέντε εκατ. followers.
Δεν είναι όλοι, βεβαίως, απλοί θαυμαστές που βλέπουν στο πρόσωπό του έναν πιθανό νέο Λιονέλ Μέσι,, ένα νέο Κριστιάνο Ρονάλντο. Αλλά και πολλοί ανεγκέφαλοι που, με την παραμικρή αφορμή, θα βγάλουν επάνω του όλα τους τα κόμπλεξ, τα οποία γεννιούνται κυρίως από τη ζήλια και τον ρατσισμό.
Το βράδυ της Τετάρτης (24/01), η Μπαρτσελόνα έχασε ακόμα έναν τίτλο φέτος, αφού αποκλείστηκε στο Κύπελλο από την Αθλέτικ Μπιλμπάο του άλλοτε προπονητή της, αλλά και του Ολυμπιακού, Ερνέστο Βαλβέρδε.
Ο Γιαμάλ πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με το οποίο η Μπάρτσα πήρε προσωρινά το προβάδισμα στο «Σαν Μαμές». Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να της δώσει τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Αυτές οι χαμένες ευκαιρίες οδήγησαν σε ένα πρωτοφανές διαδικτυακό λιντσάρισμα του πιτσιρικά, παρότι ο ίδιος έσπευσε, αμέσως μετά τον αγώνα, να ζητήσει συγγνώμη (!) μέσω ανάρτησης στο προφίλ του, λες και έπρεπε να κάνει κάτι τέτοιο.
«Τα δώσαμε όλα και δεν κατέστη δυνατό. Συγγνώμη, κουλές (σ.σ. παρατσούκλι των φίλων της Μπαρτσελόνα), για τα λάθη. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε, δεν γνωρίζω άλλο δρόμο», ήταν η απόλυτα ειλικρινής απολογία του Λαμίν, ο οποίος πρώτος ένιωθε άσχημα για τη χαμένη ευκαιρία της ομάδας που αναμφίβολα αγαπάει, αφού βρίσκεται στο φυτώριό της από τα επτά του χρόνια.
Αυτό, όμως, δεν ήταν αρκετό για τα αδηφάγα όρνια που πετούν στον ουρανό των social media. «Μαϊμού», «νέγρο», «ο Μέσι δεν θα το είχε χάσει, δεν με νοιάζει εάν είσαι 16», «είσαι άχρηστος» ή «ποιος νομίζεις ότι είσαι;» ήταν μερικά από τα απαράδεκτα σχόλια εις βάρος του πιτσιρικά, ο οποίος υποχρεώθηκε να κατεβάσει την ανάρτηση, κάτι άλλωστε που τον είχε συμβουλεύσει ήδη να κάνει ο σύλλογος, αφού ήταν άδικο και παράλογο να πάρει επάνω του την ευθύνη του αποκλεισμού.
Μέχρι τώρα, ο χαρισματικός Λαμίν Γιαμάλ απολάμβανε την όμορφη πλευρά του ποδοσφαίρου, ζούσε στα σύννεφα ενός παραδείσου που του είχε ανοίξει διάπλατα τις πόρτες του. Στη σύγχρονη, viral εποχή, όπου τα social media μπορούν να γίνουν με το έτσι θέλω κριτές των πάντων, ήρθε η ώρα να γνωρίσει και την κόλαση.
Στο χέρι του και σε αυτό των ανθρώπων που συνθέτουν το περιβάλλον του είναι να παραμείνει στη φωτεινή πλευρά του φεγγαριού και να μη βυθιστεί στο αβέβαιο μέλλον που γεννάει η σκοτεινή…