Ο Ράφα Ναδάλ πήρε το πρώτο του Γκραν Σλαμ τίτλο στο τένις στα 19 του. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς στα 21 του και ο Ρότζερ Φέντερερ στα 22 του. Οσο, δηλαδή, είναι και ο Γιανίκ Σίνερ. Ο θριαμβευτής του Αυστραλιανού Οπεν, με επική ανατροπή κόντρα στον Ρώσο Ντανιέλ Μεντβέντεφ (3-2 σετ από 0-2), είναι το νούμερο τέσσερα στον κόσμο, η υψηλότερη θέση που είχε ποτέ Ιταλός τενίστας. Με το ταλέντο και την προσωπικότητά του, όμως, δείχνει ικανός να φτάσει μέχρι το νούμερο ένα, στη νέα εποχή του αθλήματος, μαζί με τον Κάρλος Αλκαράθ, τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και τους υπόλοιπους. Μια άξια, διάδοχη γενιά του «Big Three», έστω και αν η κληρονομιά που αυτό αφήνει είναι πολύ βαριά…
Βρε Λούκα, ούτε καν… 74;
Οταν ο Γουίλτ Τσαμπερλέιν σημείωνε εκατό πόντους σε αγώνα του ΝΒΑ, τον Μάρτιο του 1962, ο Σάσα Ντόντσιτς και η Μίριαμ Πότερμπιν, οι γονείς του Λούκα, θα αργούσαν ακόμα δώδεκα χρόνια για να γεννηθούν και άλλα 46 για να γνωριστούν και να παντρευτούν. Το σλοβενικό φαινόμενο, λοιπόν, δεν ήταν ούτε καν μακρινή ιδέα. Τα βίντεο, όμως, υπάρχουν. Και ο 24χρονος Ντόντσιτς έχει την πάστα του σταρ που είχε πετύχει 100, 78 και 73 πόντους στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου. Το τελευταίο ρεκόρ, την τέταρτη κορυφαία επίδοση στην ιστορία του ΝΒΑ, ισοφάρισε τα ξημερώματα του Σαββάτου ο γκαρντ των Ντάλας Μάβερικς στη νίκη επί των Ατλάντα Χοκς (148-143), όντας πλέον ο πρώτος Ευρωπαίος με τέτοια συγκομιδή: 17/20 δίποντα, 8/13 τρίποντα και 15/16 βολές. Μα καλά, βρε Λούκα, ούτε 74 δεν έβαλες;
Το «αντίο» του Κλοπ, το «φύγε» στον Τσάβι
Μετρούν μαζί 165 τίτλους, μεταξύ των οποίων 46 εγχώρια πρωταθλήματα και έντεκα Champions League. Τα τελευταία χρόνια, όμως, Λίβερπουλ και Μπαρτσελόνα δείχνουν να διάγουν διαφορετικές πορείες. Ο Γιούργκεν Κλοπ σόκαρε τους φίλους των Κόκκινων, ανακοινώνοντας ότι στο τέλος της σεζόν αποχωρεί, αφήνοντας πίσω του εννέα χρόνια γεμάτα επιτυχίες και πολύ ωραίο feeling. Ο Γερμανός γνώρισε την αποθέωση στο «Ανφιλντ», στην πεντάρα-πρόκριση επί της Νόριτς στο Κύπελλο Αγγλίας. Λίγες ώρες αργότερα, ο Τσάβι ανακούφισε τους φίλους της Μπάρτσα, όταν ανακοίνωσε ότι αποχωρεί στο τέλος της σεζόν, ύστερα από πεντάρα-συντριβή από τη Βιγιαρεάλ και απώλεια τριών τίτλων μέσα σε λίγες εβδομάδες. «Αντίο» από «αντίο» διαφέρει…
«Το σκοτάδι δεν μπορεί να διώξει το σκοτάδι, μόνο το φως μπορεί»
Είναι μια από τις χαρακτηριστικές, πιο όμορφες φράσεις του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ, στην (άνιση) μάχη που έδωσε για τα δικαιώματα των Αφροαμερικανών ειδικότερα, αλλά και των ανθρώπων γενικότερα. «Το σκοτάδι δεν μπορεί να διώξει το σκοτάδι, μόνο το φως μπορεί. Το μίσος δεν μπορεί να διώξει το μίσος, μόνο η αγάπη μπορεί». Το πρώτο μέρος κόσμησε τα μάτριξ του «Τζουσέπε Μεάτσα» του Μιλάνου το βράδυ του Σαββάτου, προς τιμήν του τερματοφύλακα της Μίλαν, Μάικ Μενιάν, μία εβδομάδα μετά τη ρατσιστική επίθεση που δέχθηκε στον αγώνα με την Ουντινέζε. Στο 16ο λεπτό, η αναμέτρηση με την Μπολόνια διακόπηκε και όλο το γήπεδο άρχισε να χειροκροτεί τη φανέλα με το «16». Δεν αρκούν, όμως, τα χειροκροτήματα, χρειάζονται πράξεις, όπως ο πενταετής αποκλεισμός των ανεγκέφαλων που έκαναν ήχους μαϊμούς και φώναζαν «νέγρο» τον Γάλλο γκολκίπερ.
Το καμάρι της Τέιλορ Σουίφτ
Ηταν, σύμφωνα με το περιοδικό «Time», ο πιο επιδραστικός άνθρωπος παγκοσμίως το 2023. Η Τέιλορ Σουίφτ, η τραγουδίστρια του ενός δισεκατομμυρίου δολαρίων, έγινε εσχάτως φανατική του αμέρικαν φούτμπολ (ράγκμπι). Ο λόγος ακούει στο όνομα Τράβις Κέλτσε. Ο σύντροφος της Σουίφτ εδώ και λίγους μήνες πανηγύρισε τα ξημερώματα της Δευτέρας την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος Super Bowl με τους Κάνσας Σίτι Τσιφς. Στις 11 Φεβρουαρίου, στη Νεβάδα του Λας Βέγκας και κόντρα στους Σαν Φρανσίσκο 49ers, ο Τράβις θα διεκδικήσει το τρίτο δαχτυλίδι πρωταθλητή. Και η Τέιλορ, βεβαίως, θα είναι στα VIP να τον καμαρώνει και να τον στηρίζει.
Είναι ο χουλιγκανισμός, ηλίθιε!
Ποιος είπε ότι ο χουλιγκανισμός πέθανε στην Αγγλία; Ρωτήστε τους πανικόβλητους, υγιείς φιλάθλους που έτρεχαν να καλυφτούν στις εξέδρες του «Χόθορνς» από τον πόλεμο (χωρίς εισαγωγικά) που έστησαν οπαδοί της Γουέστ Μπρομ και της Γουλβς, στο πλαίσιο του γειτονικού ντέρμπι μίσους για το Κύπελλο. Ανελέητο ξύλο, εισβολή στον αγωνιστικό χώρο, αιματοβαμμένα πρόσωπα και άλλες… ομορφιές που καμία σχέση δεν έχουν με το ποδόσφαιρο. Στην Αλβανία, τον ρόλο του χούλιγκαν ανέλαβε στέλεχος της Λουζ, ομάδας δεύτερης κατηγορίας, ο οποίος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και γρονθοκόπησε τον διαιτητή του αγώνα με τη Λούσνια επειδή, απλούστατα, δεν του άρεσε κάποια απόφασή του. Θλίψη…