Το προτελευταίο Σαββατοκύριακο του Φεβρουαρίου ήταν αφιερωμένο στον Κιλιάν Μπαπέ. Μετά τη διαρροή της ανακοίνωσης της αποχώρησής του από την Παρί Σεν Ζερμέν ύστερα από έξι χρόνια, ο 25χρονος Γάλλος σούπερ σταρ μπήκε ως αλλαγή και σκόραρε με πέναλτι στη σαββατιάτικη εκτός έδρας νίκη επί της Ναντ (2-0), με την Παρί να κάνει ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος.
Οσο για το σίριαλ της μεταγραφής του στη Ρεάλ Μαδρίτης; Αυτό ξεκίνησε επί της ουσίας όταν, σε ηλικία 14 ετών, είχε επισκεφθεί το προπονητικό κέντρο της «βασίλισσας», ύστερα από πρόσκληση του Ζινεντίν Ζιντάν στον ίδιο και στην οικογένειά του.
Και θα τελειώσει έντεκα χρόνια αργότερα. Εχει βουίξει ο τόπος ότι ήδη έχει υπογράψει, όπως έχει νομικό δικαίωμα, συμβόλαιο με την ομάδα της καρδιάς του, πενταετές συμβόλαιο με ετήσιες αποδοχές που θα κυμαίνονται στα 15-20 εκατ. ευρώ, με το πριμ υπογραφής στα 50 εκατ. ευρώ. Αναμένουμε πλέον τις επίσημες ανακοινώσεις.
Οι εφτά ζωές του Τούχελ
Εννέα χρόνια είχε η Μπάγερν Μονάχου να γνωρίσει τρεις διαδοχικές ήττες. Είχε συμβεί τον Μάιο του 2015, συνέβη και τον Φεβρουάριο του 2024. Μετά τα ηχηρά χαστούκια από Μπάγερ Λεβερκούζεν στο πρωτάθλημα (3-0) και Λάτσιο στο Champions League (1-0), οι Βαυαροί έχασαν και το απόγευμα της Κυριακής στην έδρα της Μπόχουμ (3-2), η οποία παλεύει για την παραμονή της στη γερμανική Bundesliga.
Μία ήττα που τους αφήνει οκτώ βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν και, υπό άλλες συνθήκες, πιθανόν να τελείωνε τον Τόμας Τούχελ από το τιμόνι της ομάδας. Οι ισχυροί άνδρες της διοίκησης έκαναν εκτάκτως σύσκεψη μετά τον αγώνα και αποφάσισαν την παραμονή του «επτάψυχου» Τούχελ, για τον οποίο πάντως το κλίμα είναι πολύ βαρύ (και) στα αποδυτήρια.
Στη διάρκεια του αγώνα με την Μπόχουμ, έκανε αλλαγή τον Γιόσουα Κίμιχ, ο οποίος δεν το δέχθηκε και τόσο καλά, με αποτέλεσμα να λογομαχήσει με έναν εκ των βοηθών του Τούχελ, Ζολτ Λεβ. Σε σημείο, μάλιστα, να ανταλλάξουν… γαλλικά στη φυσούνα προς τα αποδυτήρια του γηπέδου της Μπόχουμ. Αναμφίβολα, είναι μια ωραία ατμόσφαιρα στο Μόναχο…
Ρεκόρ για… τσίρκο
Το ΝΒΑ παλεύει εδώ και χρόνια να δώσει νέα μορφή και ώθηση στο All Star Game, το οποίο έχει μετατραπεί σε ανούσιο… τσίρκο, αφού ο αγώνας Ανατολής – Δύσης, ο οποίος θα έπρεπε να είναι το αποκορύφωμα μιας τριήμερης μπασκετικής γιορτής, έχει χάσει το ανταγωνιστικό του ενδιαφέρον.
Στην Ιντιανάπολις, κατά πολλούς την πιο μπασκετική πόλη των Ηνωμένων Πολιτειών, έσπασαν διάφορα ρεκόρ που μόνο σε σοβαρό αγώνα δεν παραπέμπουν: Ρεκόρ πόντων μιας ομάδας (211 από τη νικήτρια Ανατολή, με αρχηγό τον Γιάννη Αντετοκούνμπο), ρεκόρ συνολικών πόντων (397, αφού η ηττημένη Δύση έβαλε άλλους 186).
Μηδενική άμυνα, κανένα μπασκετικό ενδιαφέρον, συνολικά 17 ανούσια ρεκόρ σε ένα σόου που δεν αρέσει σε κανέναν. Είχαμε ακόμα και αποδοκιμασίες, αφού επελέγη ως MVP (κορυφαίος παίκτης) του αγώνα ο Ντέμιεν Λίλαρντ, συμπαίκτης του Γιάννη στους Μιλγουόκι Μπακς και όχι ο τοπικός ήρωας των Ιντιάνα Πέισερς, Ταϊρίς Χαλιμπέρτον.
Παρηγοριά οι διαγωνισμοί καρφωμάτων και τριπόντων, με τον Μάθιου ΜακΚλανγκ να καρφώνει πάνω από τον Σακίλ Ο’Νιλ των 216 εκατοστών (!) και τον Λίλαρντ να κερδίζει μετά από θρίλερ, όντας ο πρώτος που κάνει δικό του έναν διαγωνισμό και ένα βραβείο MVP στον αγώνα, κάτι που πέτυχε τελευταία φορά… κάποιος Μάικλ Τζόρνταν το 1988. Τότε, βεβαίως, που ο αγώνας του All Star Game ήταν τέτοιος και όχι τσίρκο…
Τα «φίδια» στον κόρφο τους
Ο Ραούλ ντε Τομάς της Ράγιο Βαγιεκάνο έπαιξε 14 χρόνια στα τμήματα υποδομής της Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ της Τσέλσι φόρεσε επτά χρόνια τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι. Το Σαββατοκύριακο, αμφότεροι σκόραραν εις βάρος των παλιών τους ομάδων και, κόντρα στο ποδοσφαιρικό savoir vivre, πανηγύρισαν τα γκολ τους, τα οποία διαμόρφωσαν δύο ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (1-1).
Η «βασίλισσα» έχει χάσει εννέα βαθμούς φέτος από δύο γειτόνισσες (Ατλέτικο και Ράγιο Βαγιεκάνο) και έξι βαθμούς από δικά της παιδιά (Ντε Τομάς, Αλβαρο Μοράτα και Μάρκος Γιορέντε), ενώ η Σίτι έχει στερηθεί έξι βαθμούς (Στέρλινγκ, Κόουλ Πάλμερ και Μάικλ Ολίσε). Πού να ήξεραν τα… φίδια που έτρεφαν στον κόρφο τους!
Νάπολη δεν είναι μόνο ο Μαραντόνα
Η πόλη ζει για το ποδόσφαιρο και πέρυσι πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος έπειτα από 33 ολόκληρα χρόνια. Η Νάπολη, όμως, δεν είναι μόνο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα και ασπρόμαυρη μπάλα.
Και, σε μία σεζόν όπου η ποδοσφαιρική ομάδα δεν πάει καλά και ετοιμάζεται να αλλάξει προπονητή για δεύτερη φορά, η μπασκετική έκανε το «μπαμ»: Το βράδυ της Κυριακής νίκησε το Μιλάνο (77-72) και κατέκτησε το Κύπελλο, ο πρώτος της τίτλος εδώ και 18 χρόνια.
Σε ένα πενθήμερο μπασκετικών Final-8 Κυπέλλου σε όλη την Ευρώπη, η επιτυχία των Παρτενοπέι ήταν η μοναδική εκτός σεναρίου, αφού οι υπόλοιπες περιλάμβαναν βαριές φανέλες στον θρόνο: Ολυμπιακός (Ελλάδα), Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία), Φενερμπαχτσέ (Τουρκία), Ερυθρός Αστέρας (Σερβία), Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) και Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία).