Σεμπάστιαν Φέτελ, Λιούις Χάμιλτον και… Μαξ Φερστάπεν; Οι δύο πρώτοι ήταν οι τελευταίοι οδηγοί που κατέκτησαν τέσσερα διαδοχικά παγκόσμια πρωταθλήματα της Formula 1 και ο τρίτος φιλοδοξεί να βαδίσει στα χνάρια τους, σε μια συναρπαστική κούρσα που ξεκινάει σήμερα (02/03) στο Μπαχρέιν. Το σπορ πάντως κινδύνευε να βαλτώσει λόγω της απόλυτης κυριαρχίας του Ολλανδού πιλότου και της Oracle Red Bull Racing στις πίστες.
Η πρόσφατη ανακοίνωση της ιστορικής συμφωνίας του Χάμιλτον με την Ferrari, η οποία αφορά την επόμενη σεζόν, δημιουργεί τεράστιες προσδοκίες για τους φίλους της Formula 1 και, ταυτόχρονα, γεννάει… γαργαλιστικές απορίες για το πώς θα κυλήσει η τελευταία σεζόν του Βρετανού πιλότου στη Mercedes-AMG Petronas F1 Team.
Στο Σακίρ του Μπαχρέιν θα εμφανιστεί για πρώτη φορά η καρό σημαία και στο Αμπου Ντάμπι, στις 8 Δεκεμβρίου, θα πέσει η αυλαία ενός πρωταθλήματος με ξεκάθαρο φαβορί, αλλά και πολλούς επίδοξους αμφισβητίες της βασιλείας του.
Το ντέρμπι, του ντέρμπι, ω ντέρμπι!
Ο ελληνικός ορισμός του ντέρμπι είναι «αγώνας μεταξύ πολύ δυνατών αντιπάλων, αγώνας κορυφής, αγώνας μεταξύ ισάξιων αντιπάλων με αβέβαιο αποτέλεσμα. Αμφίρροπος αγώνας». Ο κυριολεκτικός, βρετανικός ορισμός όμως, είναι η αναμέτρηση μεταξύ δύο ομάδων της ίδιας πόλης ή έστω της ίδιας γεωγραφικής γειτονιάς.
Τέτοιες είναι οι ομάδες του Μάντσεστερ, Σίτι και Γιουνάιτεντ, οι οποίες κοντράρονται την Κυριακή (03/03, 17:30) σε ένα πολύ κρίσιμο ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι μάχονται για τον τίτλο, ενώ οι φιλοξενούμενο για μια θέση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και την έξοδο στο Champions League.
Τέτοιες και οι ομάδες της Κωνσταντινούπολης, Μπεσίκτας και Γαλατάσαραϊ, οι οποίες μονομαχούν επίσης το απόγευμα της Κυριακής (03/03, 18:00). Το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος στο πρώτο του ντέρμπι στοχεύει στην τρίτη θέση για το εισιτήριο του Europa League και η πρωτοπόρος θέλει να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας, στον δρόμο προς έναν ακόμα τίτλο.
Τέτοιες, τέλος, δεν είναι Πόρτο και Μπενφίκα, αφού οι Δράκοι εδρεύουν στο Οπόρτο και οι Αετοί στην Λισσαβόνα, πόλεις που απέχουν 310 χιλιόμετρα η μία από την άλλη. Η μεταξύ τους κόντρα, όμως, το βράδυ της Κυριακής (03/03, 22:30), έχει λάβει όχι άδικα τον τίτλο «O Classico» και αποτελεί ουσιαστικά το τελευταίο χαρτί των γηπεδούχων, οι οποίοι απέχουν εννέα βαθμούς από την κορυφή και την άσπονδη αντίπαλό τους.
Η μπλε επανάσταση
Οποτε συνεδριάζει η IFAB (International Football Association Board), η ανεξάρτητη επιτροπή που καθορίζει τους κανονισμούς του ποδοσφαίρου, κάτι σημαντικό προκύπτει για το λαοφιλέστερο άθλημα στον κόσμο.
Και η σημερινή (02/03), ετήσια συνεδρίαση στη Γλασκώβη μπορεί να φέρει σε βάθος χρόνου μια επανάσταση που θα αλλάξει το ποδόσφαιρο όπως το ξέραμε. Πέρα από την απόφαση που θα ξεκαθαρίζει ότι ΜΟΝΟ ο αρχηγός θα μπορεί να απευθύνεται στον διαιτητή στη διάρκεια του αγώνα, την άμεση ανακοίνωση του ρέφερι μέσα από τα μεγάφωνα για αποφάσεις του VAR και τη μείωση του χρόνου των καθυστερήσεων, θα συζητηθεί η εφαρμογή μιας κάρτας διαφορετική από την κίτρινη και την κόκκινη.
Η μπλε κάρτα, η οποία θα επιφέρει δεκάλεπτη αποβολή από τον αγώνα σε όποιον παίκτη την αντικρίζει, έχει προκαλέσει ποικίλες αντιδράσεις προτού καν συζητηθεί επίσημα. Η FIFA ξεκαθάρισε ότι δεν έχει παρθεί καμία οριστική απόφαση σχετικά, η UEFA είναι αντίθετη με την εφαρμογή της, αλλά η IFAB θα έχει τον τελευταίο λόγο. Και η μπλε επανάσταση φαίνεται πως πλησιάζει…
Η διπλή αποστολή του «7»
Οταν πήρε μεταγραφή στη Ρεάλ Μαδρίτης, το καλοκαίρι του 2009, ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να φορέσει τη φανέλα με το αγαπημένο του «7», αφού αυτό ανήκε σε έναν ζωντανό θρύλο της Βασίλισσας, τον Ραούλ Γκονθάλεθ Μπλάνκο. Οταν ο Ισπανός επιθετικός αποχώρησε από το «Σαντιάγο Μπερναμπέου», έναν χρόνο αργότερα, αυτόματα ο «CR9» έγινε «CR7», οδηγώντας τους Μαδριλένους σε πολλές και σημαντικές επιτυχίες.
Οταν ο Κριστιάνο αποφάσισε να βγάλει τη λευκή φανέλα, το «7» κληρονόμησε ο Βινίσιους Ζούνιορ. Ο Βραζιλιάνος αντιμετωπίζει έναν ιδιαίτερο αγώνα απόψε (Σάββατο 02/03, 22:00), στο «Μεστάγια» της Βαλένθια. Από τη μια, αυτό είναι το 250ό παιχνίδι του με τη Ρεάλ.
Και, από την άλλη, επιστρέφει σε ένα γήπεδο όπου πέρυσι δέχθηκε ρατσιστική επίθεση από ανεγκέφαλους οπαδούς, με αποτέλεσμα να απειλήσει με αποχώρηση από τον αγωνιστικό χώρο, προτού τον συγκρατήσουν οι συμπαίκτες του και ηρεμήσουν τα πνεύματα.
Ο Κριστιάνο, με παράδοση καλών εμφανίσεων στο «Μεστάγια», έχει μια μεγάλη αποστολή φέτος με την Αλ Νασρ: Να κατακτήσει το Champions League Ασίας, τίτλο που δεν έχει πάρει ποτέ η ομάδα του, φτάνοντας σε τελικό μόνο το 1995. Πρώτο, πολύ σημαντικό εμπόδιο σε αυτή τη διαδρομή η Αλ Αΐν των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, την οποία αντιμετωπίζουν στο Αμπου Ντάμπι ο «CR7» και η παρέα του το απόγευμα της Δευτέρας (04/03, 18:00), στον πρώτο προημιτελικό.