Ο Αύγουστος πλησίαζε στο τέλος του και ο Χρήστος Μανδάς ετοιμαζόταν για τη δεύτερη (από το ξεκίνημά της) σεζόν του στον ΟΦΗ, όταν προέκυψε το ζωηρό ενδιαφέρον της Λάτσιο. Ο σύλλογος της Ρώμης συμφώνησε εν τέλει στο ένα εκατομμύριο ευρώ με αυτόν της Κρήτης για τον 22χρονο τερματοφύλακα, δεχόμενος αρχικά να τον αφήσει δανεικό στον ΟΦΗ για μια σεζόν.
Ο προπονητής των Λατσιάλι, Μαουρίτσιο Σάρι, επέμεινε για να γίνει άμεσα η ενσωμάτωση του Μανδά στην ομάδα. Και απόψε (16/03, 21:45), επτά μήνες μετά, ο Μανδάς ετοιμάζεται να κάνει ντεμπούτο ως βασικός για πρώτη φορά στη Serie A, στον εκτός έδρας αγώνα με τη Φροζινόνε.
Στην άκρη του πάγκου, όμως, δεν θα βρίσκεται πια ο Σάρι, αφού παραιτήθηκε στη διάρκεια της εβδομάδας ύστερα από την εντός έδρας ήττα από την Ουντινέζε. Σ’ αυτήν την αναμέτρηση ο Μανδάς μπήκε ως αλλαγή στις καθυστερήσεις, αντί του τραυματία Ιβάν Προβεντέλ.
Το πρόβλημα του τελευταίου ανοίγει διάπλατα τις πόρτες της ενδεκάδας (και του ονείρου) στον νεαρό Ελληνα γκολκίπερ, ο οποίος στο ντεμπούτο με τη Λάτσιο στο Κύπελλο ήταν ο ήρωας της πρόκρισης επί της Ρόμα. Τώρα φιλοδοξεί να αρχίσει να «χτίζει» το όνομά του στην Ιταλία, μια χώρα που παραδοσιακά βγάζει σπουδαίους τερματοφύλακες.
Και η Ελλάδα, όμως, δεν πάει πίσω στην παραγωγή γκολκίπερ. Ο Μανδάς, άλλωστε, θα γίνει ο πέμπτος από τα μέρη μας που φιλοδοξεί να καθιερωθεί στη Serie A, κάτι που πάντως δεν κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό Φάνης Κατεργιαννάκης, Δημήτρης Ελευθερόπουλος και Αλέξανδρος Τζόρβας. Αντίθετα ο πιο πρόσφατος Ορέστης Καρνέζης κατέγραψε 117 συμμετοχές κάτω από τις εστίες των Ουντινέζε και Νάπολι.
Η μητέρα των μαχών
Το παραδοσιακό ντέρμπι στην Ισπανία είναι το Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης. Το αντίστοιχο στην Ιταλία είναι το Γιουβέντους – Ιντερ και στη Γερμανία το Μπάγερν Μονάχου – Μπορούσια Ντόρτμουντ.
Στην Αγγλία, όπως και να είναι οι ομάδες, το απόλυτο ντέρμπι είναι αυτό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Λίβερπουλ. Και οι δύο ομάδες κοντράρονται το απόγευμα της Κυριακής (17/03, 17:30) στο «Ολντ Τράφορντ» με ένα τρόπαιο στο… βάθος του ορίζοντα, αφού η νικήτρια θα προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.
Αυτός είναι και ο μοναδικός τίτλος που μπορεί να διεκδικήσει φέτος η ομάδα του Ερικ Τεν Χαγκ, την ώρα που αυτή του Γιούργκεν Κλοπ έχει κατακτήσει ήδη το Λιγκ Καπ και ονειρεύεται, στη σεζόν του «αντίο» του Γερμανού τεχνικού, να κάνει ιστορικό «4 στα 4» (Πρωτάθλημα, Κύπελλο, Europa League και Λιγκ Καπ). Αυτή θα είναι η προτελευταία επίσκεψη του «Kloppo» στο «Ολντ Τράφορντ», αφού στις αρχές Απριλίου έρχεται και μια, εξίσου καθοριστική, αλλά για άλλους λόγους, μονομαχία Κόκκινων Διαβόλων και Reds για την Premier League.
Game of Thrones με ένα μπαλάκι
Η νέα γενιά του ανδρικού τένις μπορεί να μην έχει τη λάμψη του θρυλικού «Big 3» (Νόβακ Τζόκοβιτς – Ραφαέλ Ναδάλ – Ρότζερ Φέντερερ), αλλά δεν στερείται ταλέντου, προσωπικότητας και φιλοδοξιών.
Τέτοιες περιπτώσεις είναι ο 20χρονος Ισπανός Κάρλος Αλκαράθ, νούμερο δύο στον κόσμο αυτή τη στιγμή (πίσω από τον «Νόλε») και ο 22χρονος Ιταλός Γανίκ Σίνερ, νούμερο τρία στην παγκόσμια κατάταξη, οι οποίοι παλεύουν για τον θρόνο του νέου βασιλιά.
Ο νικητής του περσινού τουρνουά Γουίμπλεντον και ο φετινός νικητής του Αυστραλιανού Οπεν κοντράρονται το βράδυ του Σαββάτου (17/03, 21:00) στα ημιτελικά του Ιντιαν Γουέλς. Του τουρνουά στην Καλιφόρνια των Ηνωμένων Πολιτειών έχει τη μεγαλύτερη προσέλευση θεατών, πέραν βεβαίως των τεσσάρων Γκραν Σλαμ (Αυστραλιανό Οπεν, Αμερικανικό Οπεν, Ρολάν Γκαρός και Γουίμπλεντον).
Αυτή θα είναι όγδοη μονομαχία των δύο σπουδαίων τενιστών (ο Σίνερ προηγείται με βραχεία κεφαλή, 4-3) και, χωρίς αμφιβολία, δεν θα είναι και η πιο σημαντική. Στο (λαμπρό εκατέρωθεν) μέλλον, άλλωστε, μοιάζουν καταδικασμένοι να βρεθούν αντιμέτωποι σε τελικούς Γκραν Σλαμ, αργά ή γρήγορα…
Αλλοι κλαίνε και άλλοι γελάνε
Η εβδομάδα που πέρασε σημαδεύθηκε από τις ρεβάνς για τη φάση των «16» των ευρωπαϊκών διασυλλογικών διοργανώσεων. Και στην κορυφαία όλων, το Champions League, η διπλή ισπανό-ιταλική μονομαχία έγειρε στην ισπανική πλευρά, με Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα να αποκλείουν Ιντερ και Νάπολι αντίστοιχα.
Η (πάντα παιχνιδιάρα) μοίρα θέλησε οι τέσσερις αυτές ομάδες να τίθενται αντιμέτωπες για τα πρωταθλήματά τους το βράδυ της Κυριακής (17/03), με ένα τέταρτο της ώρας διαφορά (21:45 και 22:00 αντίστοιχα)!
Στο «Τζουσέπε Μεάτσα» του Μιλάνου, η κλαίουσα Ιντερ θέλει να κάνει ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση ενός Σκουντέτο που μοιάζει βέβαιο, από τη στιγμή που βρίσκεται στο +16 σε σχέση με τη δεύτερη Μίλαν, δέκα αγωνιστικές πριν από το τέλος.
Η κλαίουσα Νάπολι, η οποία θα παραδώσει τα σκήπτρα φέτος, βρίσκεται μόλις στην έβδομη θέση, αλλά παλεύει για την έξοδο στο Champions League και έχει πιθανότητες για να προλάβει το τρένο των (πολλών) εκατομμυρίων.
Στο «Μετροπολιτάνο» της Μαδρίτης, η χαμογελαστή Ατλέτικο θέλει να διατηρηθεί στην πρώτη τετράδα της ισπανικής La Liga για να ανανεώσει το εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, για τη φετινή έκδοση της οποίας κάνει (ρεαλιστικά) όνειρα παρουσίας στα ημιτελικά, μετά την αντάμωση με την Μπορούσια Ντόρτμουντ στην οκτάδα.
Η χαμογελαστή Μπαρτσελόνα, η οποία είναι πιο προσγειωμένη επειδή θα τα πει με τον Κιλιάν Μπαπέ και την Παρί Σεν Ζερμέν, ψάχνει και αυτή με τη σειρά της να «δέσει» και άλλο το Champions εισιτήριο. Είναι στο +6 από τους ροχιμπλάνκος, κόντρα στους οποίους θα τεθεί αντιμέτωπος ο (δανεικός στην Μπάρτσα από αυτούς) Ζοάο Φέλιξ, σε μια υποδοχή που δεν αναμένεται καθόλου ζεστή για τον Πορτογάλο. Ο Ζοάο Φέλιξ δεν τα βρήκε ποτέ με τον Ντιέγκο Σιμεόνε και έχει δηλώσει δημοσίως ότι όνειρό του ήταν να παίξει στην Μπάρτσα και όχι στην Ατλέτικο. Ναι, αγαπητέ Ζοάο, αλλά αυτή έδωσε 127 εκατομμύρια ευρώ για να σε αποκτήσει από την Μπενφίκα το 2019…