Η μεγάλη εβδομάδα της Premier League σηκώνει αυλαία. Από σήμερα (11/05) και μέχρι την επόμενη Κυριακή (19/05) πρόκειται να κριθεί το πιο συναρπαστικό, δυνατό και εμπορικό πρωτάθλημα στον κόσμο.
Η Αρσεναλ φτάνει ως πρωτοπόρος και με ένα βαθμό διαφορά από την περυσινή πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι, η οποία όμως έχει ένα ματς λιγότερο. Απρόσμενη… καλεσμένη σε αυτή τη μάχη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία το απόγευμα της Κυριακής (12/05, 18.30) φιλοξενεί τους Κανονιέρηδες στο «Ολντ Τράφορντ».
Μετά την ταπεινωτική ήττα από την Κρίσταλ Πάλας (4-0), οι Κόκκινοι Διάβολοι έμειναν και μαθηματικά εκτός από το επόμενο Champions League, αλλά παραμένουν στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, έστω και μικρότερης βαρύτητας.
Εχουν, λοιπόν, βαθμολογικό κίνητρο στο αντάμωμα με τους Λονδρέζους. Ταυτόχρονα, όμως, τους βασανίζει ένα δίλημμα αφού γνωρίζουν ότι, σε περίπτωση που καταφέρουν να κόψουν βαθμούς από την Αρσεναλ, θα έχουν κάνει ένα τεράστιο δώρο στην άσπονδη συμπολίτισσα Σίτι.
Ενα δώρο που, μία αγωνιστική πριν από το τέλος, θα την φέρει αγκαλιά με το τέταρτο διαδοχικό πρωτάθλημα, κάτι που δεν έχει γίνει ποτέ στα 135 χρόνια ιστορίας της πρώτης κατηγορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου.
Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη στο Λονδίνο επί της Φούλαμ (Σάββατο 11/05, 14:30). Και φιλοδοξεί να πάρει τη νίκη που θα της επιτρέψει να βρεθεί στο +2 από την Αρσεναλ, ώστε να της προσθέσει επιπλέον πίεση για τον δικό της αγώνα, τον οποίο ο Πεπ θα καθίσει αναπαυτικά να παρακολουθήσει από την τηλεόραση.
Ενα ματς, ένας τίτλος, μία σεζόν
Μπορεί ένας μαραθώνιος να κριθεί με ένα σπριντ στα τελευταία πέντε μέτρα; Το φετινό ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα στην Κύπρο απέδειξε ότι ακόμα και αυτό είναι πιθανό, όταν η μπάλα έχει κέφια και κάνει τερτίπια.
Στην τελευταία αγωνιστική των play offs, ο πρωτοπόρος ΑΠΟΕΛ υποδέχεται στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας την ΑΕΚ Λάρνακας (Σάββατο 11/05, 19.00), με τις δύο ομάδες να είναι ισόβαθμες.
Η ισοπαλία θα δώσει στον γηπεδούχο το 29ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και πρώτο από το 2019, αφού υπερτερεί στην ισοβαθμία. Αν, όμως, η φιλοξενούμενη καταφέρει να πάρει το «διπλό», θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της, δύο μήνες πριν από τα 30ά της γενέθλια. Αγωνία μέχρι τέλους και όποιος αντέξει…
Οι «πελαργοί» φέρνουν ιστορική άνοδο
Αθλητικά, το Κίελο είναι διάσημο στη Γερμανία για την ομάδα χάντμπολ, την THW. Με 23 πρωταθλήματα είναι η πλέον πολυνίκης ομάδα της Bundesliga, ενώ στην τεράστια συλλογή τίτλων έχει μεταξύ άλλων και τέσσερα Champions League.
Η ποδοσφαιρική ομάδα, η Χόλσταϊν, δεν έχει παίξει στην πρώτη κατηγορία με τη μορφή που έχει από το 1963, αν και είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα το (πολύ μακρινό) 1912, έχοντας ιδρυθεί πριν από 124 χρόνια.
Οι «πελαργοί», όπως είναι το παρατσούκλι της ομάδας, βρίσκονται πλέον μια ανάσα από την ιστορική άνοδό τους στην Bundesliga. Τι χρειάζονται; Να μη χάσουν στην έδρα τους από την τρίτη Φορτούνα Ντίσελντορφ του Χρήστου Τζόλη (Σάββατο 11/05, 21.30), ώστε να είναι και μαθηματικά στα σαλόνια του γερμανικού ποδοσφαίρου, μία αγωνιστική πριν από το τέλος του πρωταθλήματος της δεύτερης κατηγορίας.
Μεσογειακή υπόθεση
Το MotoGP… τρέχει (κυριολεκτικά) στη σκιά του «μεγάλου αδελφού» του μηχανοκίνητου αθλητισμού (λέγε με Formula 1). Και οι μηχανές, όμως, έχουν φανατικούς φιλάθλους και ακολούθους, όπου και αν διεξάγεται το εκάστοτε Γκραν Πρι.
Αυτό το Σαββατοκύριακο, μετά το Κατάρ, την Πορτογαλία, τις Ηνωμένες Πολιτείες και την Ισπανία, η δράση μεταφέρεται στη Γαλλία. Το θρυλικό σιρκουί του Λε Μαν φιλοξενεί άλλη μια μεσογειακή κόντρα, αφού ο τωρινός παγκόσμιος πρωταθλητής, Ιταλός Φραντσέσκο Μπανάια, παρότι έχει ήδη δύο νίκες φέτος ως πιλότος της Ducati Lenovo Team, ξέρει ότι δεν τρέχει μόνος του.
Οι Ισπανοί Χόρχε Μαρτίν και Μάβερικ Βινιάλες, επίσης με ιταλικές ομάδες (Prima Pramac Racing και Aprilia Racing αντίστοιχα), του στέρησαν το «4 και 4» και φιλοδοξούν να του στερήσουν (ή έστω να αμφισβητήσουν) το τρίτο διαδοχικό παγκόσμιο στέμμα.
Στη βαθμολογία, μετά από τέσσερα Γκραν Πρι, ο Μπανάια είναι στη δεύτερη θέση της γενικής βαθμολογίας, 17 βαθμούς μακριά από τον Μαρτίν, ο οποίος έπεσε και υποχρεώθηκε να αποχωρήσει από το Γκραν Πρι του Χερέθ, ενώ ήταν πρώτος στην κούρσα. Στο Λε Μαν, όμως, έχει επιστρέψει «φουριόζος». Φραντσέσκο, τον νου σου…