O δρόμος που έχει ακολουθήσει η Σαντορίνη προς τη γαστρονομική επιτυχία περνάει μέσα από αφρούς, φουά γκρα, και τοπιναμπούρ (δηλαδή, αγκινάρα Ιερουσαλήμ) ή όποιο άλλο λαχανικό γίνεται τάση κάπου στον κόσμο. Την τελευταία δεκαπενταετία στο νησί κυριαρχεί η σύγχρονη δημιουργική κουζίνα, κυρίως διεθνής, και τα τοπικά προϊόντα εμφανίζονται τις περισσότερες φορές ως κομπάρσοι σε πιάτα που τους έχει επιβληθεί μια κάποια τοπική ταυτότητα. Αραγε, πόσα πιάτα με φουα γκρά, τοπιναμπούρ και λευκή μελιτζάνα Σαντορίνης έμειναν αξέχαστα στους ξένους επισκέπτες του νησιού;
![Adami: μόλις άνοιξε στην Καλντέρα ένα ελληνικό εστιατόριο-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/05/IMG_0607-min.jpg?1715841711657)
Μόλις πριν από δύο ημέρες άνοιξε ένα πολύ φροντισμένο εστιατόριο ελληνικής κουζίνας, σε ένα από τα πιο πλεονεκτικά μπαλκόνια της Οίας, με απίθανη, απρόσκοπτη θέα στην Καμμένη και την Καλντέρα. Το Adami, μια μικρότερη –και για τους ξένους πιο εύηχη λέξη από το Αντάμωμα από όπου προέρχεται– σερβίρει νέα ελληνική κουζίνα εμπνευσμένη από το Αιγαίο. Εντός του ξενοδοχείου Canaves Ena, που υπέστη ολική ανακαίνιση, ο executive chef του ομίλου Canaves Collection, Τάσος Στεφάτος, μαζί με τη σεφ Μαργαρίτα Νικολαΐδη, την προηγούμενη νικήτρια του reality μαγειρικής Masterchef, να ηγείται της κουζίνας, μαγειρεύουν πολύ νόστιμα και απλά ελληνικές συνταγές με ντόπια προϊόντα. Προμηθεύονται ως επί το πλείστον τυριά από όλη τη χώρα, όπως και ψάρια και κρέας, ζυμώνουν το δικό τους ψωμί, αναζητούν κορυφαία κηπευτικά στα κοντινά νησάκια.
![Adami: μόλις άνοιξε στην Καλντέρα ένα ελληνικό εστιατόριο-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/05/IMG_0897-min.jpg?1715841779738)
Στην αρχή ήρθε στο τραπέζι μας ένας δίσκος με ορεκτικά, όπου ξεχωρίσαμε τη μελιτζανοσαλάτα, τη φάβα και τον γαύρο, τον οποίο φτιάχνουν μαρινάτο. Σούπερ ζουμερά τα μικρά κεμπάπ γιαουρτλού, με ωραία μυρωδικά και δροσερό γιαούρτι πάνω σε πίτα με μια γλυκόξινη σάλτσα (θυμίζει αυτή που έχουν τα περιποιημένα, παλιά σουβλατζίδικα). Φάγαμε ακόμα ένα θαυμάσιο πιάτο με ψητό καλαμάρι, χόρτα εποχής και μαυρομάτικα φασόλια, και πίτα σφακιανή πασπαλισμένη με σουσάμι, με ωραία μυζήθρα του Αιγαίου. Στο μενού συναντήσαμε και περέκ με παστουρμά, αλλά και χταπόδι με κοφτό μακαρονάκι. Θα μου πείτε, θα πάω στη Σαντορίνη και θα φάω χταπόδι με μακαρονάκι;
![Adami: μόλις άνοιξε στην Καλντέρα ένα ελληνικό εστιατόριο-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/05/IMG_9237-min.jpg?1715841863884)
Η ιδέα ενός ελληνικού εστιατορίου μπορεί να φαντάζει πιο ελκυστική για τους ξένους, που συναντούν κάποια πιάτα για πρώτη φορά και τους φαίνονται ίσως πιο εξωτικά από αυτά που μπορεί οι ίδιοι να τρώνε στην πατρίδα τους, στο Ορεγκον ή στην Ουάσιγκτον. Ομως, από ένα εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο, ντομάτες στην καλύτερη ωριμότητά τους, μπόλικο δυόσμο και κρεμμύδι, τηγανισμένα όλα σε έναν αφράτο κεφτέ, δεν έχασε κανείς.
Καλντέρα – ντοματοκεφτές, σημειώσατε Χ.
Τα γλυκά, όπως σε όλα τα εστιατόρια του Canaves Collection, τα υπογράφει ο Χρήστος Καλομοίρης, και περιλαμβάνουν μια απροσδόκητα νόστιμη τιραμισού –χωρίς ζάχαρη και χωρίς γλουτένη–, υπέροχο ρυζόγαλο, μια ζουμερή καρυδόπιτα με σοκολάτα και το ορίτζιναλ κιουνεφέ με μαστιχωτό τυρί και φιστίκι Αιγίνης.
![Adami: μόλις άνοιξε στην Καλντέρα ένα ελληνικό εστιατόριο-4](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/05/IMG_9235-min.jpg?1715841916354)
*Τα καταστήματα και τα προϊόντα που προτείνονται είναι επιλογές της δημοσιογράφου και δεν έχουν εμπορικό σκοπό.