Ιστορία γράφουν οι παρόντες. Και οι χιλιάδες φίλαθλοι που θα δώσουν το «παρών» το απόγευμα της Κυριακής (19/05, με ώρα έναρξης 18:00) σε «Ετιχαντ», «Εμιρεϊτς» και «Ανφιλντ», θα δουν να γράφεται ιστορία που θα προκαλέσει διαφορετικά, ανάμεικτα συναισθήματα χαράς και στενοχώριας.
Η Μάντσεστερ Σίτι φτάνει ως το μεγάλο φαβορί για να κατακτήσει και το φετινό πρωτάθλημα. Ούσα πρώτη και στο +2 από τη δεύτερη Αρσεναλ, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα χρειάζεται «απλώς» νίκη επί της Γουέστ Χαμ για να κάνει δικό της τον τίτλο για τέταρτη διαδοχική σεζόν, κάτι που δεν έχει συμβεί τα 135 χρόνια ιστορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου.
Την ίδια ώρα, οι Κανονιέρηδες του Μίκελ Αρτέτα χρειάζονται μόνο νίκη επί της Εβερτον και, ταυτόχρονα, απώλεια βαθμών των Πολιτών, ώστε να γίνουν η πρώτη ομάδα, επί εποχής Premier League, που αναδεικνύεται πρωταθλήτρια, ενώ μπαίνει στην τελευταία στροφή ως δεύτερη στη βαθμολογία. Μέχρι τώρα, στις εννέα προηγούμενες περιπτώσεις που το πρωτάθλημα κρίθηκε την τελευταία αγωνιστική, αυτό κατέληξε στην ομάδα που ήταν πρώτη.
Ανατολικά του Μάντσεστερ και βόρεια του Λονδίνου, στο Λίβερπουλ, η ομώνυμη ομάδα δεν κυνηγάει κάποιον βαθμολογικό στόχο στο ματς με τη Γουλβς, ο οποίος δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Αυτά που θα συμβούν πριν και μετά, ναι.
Ο Γιούργκεν Κλοπ, ύστερα από εννέα έντονα χρόνια γεμάτα συγκινήσεις και τίτλους, χρόνια που μετέτρεψαν τους αμφισβητίες σε φανατικούς πιστούς, θα ακούσει για τελευταία φορά το «You’ll Never Walk Alone» από το KOP με την ιδιότητα του προπονητή της Λίβερπουλ. Θα ακουμπήσει για τελευταία φορά την ταμπέλα «This is Anfield» πάνω από την πόρτα που οδηγεί στον διάδρομο προς τον αγωνιστικό χώρο, θα αποθεωθεί για τελευταία φορά από τους φιλάθλους της ομάδας, της οποίας ο ίδιος άλλαξε τη σύγχρονη ιστορία. Οχι, αυτή η Κυριακή δεν θα μοιάζει με καμία άλλη στην ιστορία της Premier League…
Η άγρια ομορφιά του Game 7
Οι Μπόστον Σέλτικς, η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ, ήταν η μοναδική που ξεπέρασε αναίμακτα τα ημιτελικά της Περιφέρειας (4-1 τους Κλίβελαντ Καβαλίερς). Και, αφού προμηθεύτηκε τα κατάλληλα αξεσουάρ (ποπ κορν, πατατάτακι, αναψυκτικά κ.ά.), κάθισε αναπαυτικά στον καναπέ για να παρακολουθήσει τα άλλα τρία ζευγάρια, τα οποία κρίνονται στο νήμα.
Το πιο συναρπαστικό, αναμφίβολα, αυτό των πρωταθλητών Ντένβερ Νάγκετς με τους πολύ μαχητικούς Μινεσότα Τίμπεργουλφς. Οι Λύκοι έφεραν στα όριά της την παρέα του MVP Νίκολα Γιόκιτς. Και, τα ξημερώματα της Κυριακής (19/5), θα κυνηγήσουν το μεγάλο «μπαμ» μέσα στο Ντένβερ, στο πάντα ξεχωριστό Game 7.
Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από τρεις νίκες και πλέον απέχουν 48 λεπτά (ή περισσότερα, εφόσον υπάρξει παράταση) από τη συμμετοχή στον τελικό της Δυτικής Περιφέρειας, όπου Ντάλας Μάβερικς και Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επίσης παίζουν στα όριά τους. Και όποια αντέξει…
Στέψη – λύτρωση και τελικός – εξιλέωση
Περίμενε 120 χρόνια, αλλά άξιζε η αναμονή. Μετά τον αγώνα με την Αουγκσμπουργκ (Σάββατο 18/5, 16:30), στον οποίο φιλοδοξεί να φτάσει τα 51 διαδοχικά ματς χωρίς ήττα, η Μπάγερ Λεβερκούζεν θα σηκώσει την πρώτη σαλατιέρα της ιστορίας της ως πρωταθλήτρια Γερμανίας.
Θα ακολουθήσει ένα πολύωρο πάρτι με πρωταγωνίστρια την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, η οποία από την Κυριακή θα βάλει ξανά τα κεφάλια μέσα, αφού την περιμένουν δύο τελικοί μέσα σε τέσσερις ημέρες: Αυτός του Europa League με την Αταλάντα στο Δουβλίνο (Τετάρτη 22/5, 22:00) και του Κυπέλλου με την Καϊζερσλάουτερν στο Βερολίνο (Σάββατο 25/5, 21:00). Στόχος, το αήττητο σερί να φτάσει τα 53 παιχνίδια και ο ένας τίτλος να γίνουν τρεις για τις Ασπιρίνες.
Το Σαββατοκύριακο, όμως, τελικό έχουν και στην Τουρκία. Στις 7 Απριλίου, ο τελικός του Σούπερ Καπ μεταξύ Γαλατάσαραϊ και Φενέρμπαχτσε εξελίχθηκε σε παρωδία, αφού η Φενέρ παρατάχθηκε με την Κ19 διαμαρτυρόμενη για τη διαιτησία και, αφού δέχθηκε γκολ στα 50 δευτερόλεπτα από τον Μάουρο Ικάρντι, αποχώρησε από το γήπεδο.
42 ημέρες αργότερα (Κυριακή 19/5, 19:00), οι δύο ομάδες με τους περισσότερους τίτλους στη χώρα ανταμώνουν και πάλι, αυτή τη φορά με την κανονική τους σύνθεση. Στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής της Super Lig, η γηπεδούχος και πρωτοπόρος Γαλατάσαραϊ χρειάζεται μια ισοπαλία για να πανηγυρίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος για 24η φορά και δεύτερη διαδοχική.
Η φιλοξενούμενη και δεύτερη Φενέρμπαχτσε, ευρισκόμενη στο -6, χρειάζεται μόνο νίκη και την τελευταία αγωνιστική ένα θαύμα για να κάνει δικό της το εικοστό πρωτάθλημα, αλλά πρώτο ύστερα από δέκα ολόκληρα χρόνια.
Η σκιά του Αϊρτον Σένα
Για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν, η Formula 1 έρχεται στην Ευρώπη. Και το κάνει στην ιταλική επαρχία Εμίλια – Ρομάνια και στο σιρκουί της Ιμολα, όπου θα υπάρξουν εκδηλώσεις στη μνήμη του Αϊρτον Σένα, ο οποίος σκοτώθηκε στη συγκεκριμένη πίστα, πριν από τριάντα χρόνια.
Στη σκιά του τεράστιου Βραζιλιάνου πιλότου, ο Μαξ Φερστάπεν της Red Bull θέλει να επιστρέψει στην πρώτη θέση του βάθρου, την οποία στο Γκραν Πρι του Μαϊάμι πάτησε, για πρώτη φορά στην καριέρα του, ο Λάντο Νόρις.
Ο Βρετανός πιλότος της McLaren και ο Κάρλος Σάινθ της Ferrari στη Μελβούρνη είναι οι μοναδικοί που έχουν αμφισβητήσει την κυριαρχία του Ολλανδού παγκόσμιου πρωταθλητή, ο οποίος έχει νικήσει στα τέσσερα από τα έξι Γκραν Πρι που έχουν διεξαχθεί μέχρι τώρα, όντας πρώτος και με διαφορά στη βαθμολογία.
Την Κυριακή (19/5, 16:00), ο Φερστάπεν ψάχνει μια ακόμα νίκη στον δρόμο για το τέταρτο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Σένα, ένας από τους κορυφαίους πιλότους όλων των εποχών, έμεινε στα τρία (συνολικά, όχι συνεχόμενα). Δυστυχώς, τον πρόλαβε ο θάνατος…
Μαχλάς, Γιακουμάκης, Δουβίκας… Παυλίδης;
Ποδοσφαιρικά, Ελληνες και Ολλανδοί απέχουν έτη φωτός. Το ολλανδικό πρωτάθλημα, όμως, έχει αποδειχθεί διαχρονικά πολύ φιλόξενο για τους Ελληνες ποδοσφαιριστές, αφού μάλιστα τρεις εξ αυτών έχουν αναδειχθεί πρώτοι σκόρερ στην Eredivisie.
Την αρχή έκανε ο Νίκος Μαχλάς, ο οποίος το 1998 σημείωσε 34 γκολ με τη Φίτεσε, παίρνοντας και το «Χρυσό Παπούτσι» ως πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη. Υστερα από 23 χρόνια, το 2021, ο Γιώργος Γιακουμάκης πήρε τον τίτλο με 26 γκολ (Φένλο) και, μόλις δύο χρόνια αργότερα, τον μιμήθηκε ο Τάσος Δουβίκας με 19 (Ουτρέχτη).
Ο Βαγγέλης Παυλίδης της Αλκμααρ, μια αγωνιστική πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος, οδηγεί την κούρσα των σκόρερ με 28 γκολ, μόλις ένα περισσότερο από τον Λούουκ Ντε Γιονγκ της πρωταθλήτριας Αϊντχόφεν.
Το απόγευμα της Κυριακής (19/5, 15:30), στο ματς με την Ουτρέχτη όπου η Αλκμααρ θέλει μόνο νίκη μήπως προλάβει στο νήμα και εις βάρος της Τβέντε την τρίτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, ο 25χρονος επιθετικός ψάχνει γκολ για να πάρει τον καθ’ όλα τιμητικό αυτό τίτλο. Πιθανότατα θα είναι ο τελευταίος του αγώνας με την ολλανδική ομάδα, αφού είναι περιζήτητος και έτοιμος για μεγάλη μεταγραφή. Μπορείτε να φανταστείτε καλύτερο φινάλε από μια τέτοια διάκριση;