Πρόσφατα περιστατικά, όπως αυτά μετά τη σύγκρουση στη Γάζα, έχουν δείξει την αυξανόμενη ευπάθεια της παγκόσμιας ναυτιλίας σε πολέμους δι’ αντιπροσώπων, διαμάχες και γεωπολιτικά γεγονότα. Μόνο στην Ερυθρά Θάλασσα, περισσότερα από 100 πλοία αποτελούν στόχο των μαχητών Χούθι. Οι «αναταράξεις» για τη ναυτιλία εντός και γύρω από την περιοχή συνεχίζονται και είναι πιθανό να παραμείνουν για το ορατό μέλλον. Η επανεμφάνιση των Σομαλών πειρατών, μετά την πρώτη επιτυχημένη πειρατεία το 2017, αποτελεί επιπλέον λόγο ανησυχίας. Αυτά αναφέρονται μεταξύ άλλων στην τελευταία Εκθεση Ασφάλειας και Ναυτιλίας της Allianz Commercial, η οποία επίσης σημειώνει ότι τα τρία χρόνια από την εισβολή της Ρωσίας στην Ουκρανία, η σταδιακή αυστηροποίηση των διεθνών κυρώσεων στις εξαγωγές ρωσικού πετρελαίου και φυσικού αερίου έχει συμβάλει στην ανάπτυξη ενός σημαντικού σκιώδους στόλου δεξαμενόπλοιων, που κυμαίνεται μεταξύ 600 και 1.400 πλοίων. «Πρόκειται κυρίως για παλαιότερα, συχνά κακοσυντηρημένα πλοία που λειτουργούν εκτός διεθνών κανονισμών, συχνά χωρίς κατάλληλη ασφάλιση. Αυτή η κατάσταση παρουσιάζει σοβαρούς περιβαλλοντικούς και ασφαλιστικούς κινδύνους», σημειώνει ο Justus Heinrich, Global Product Leader, Marine Hull, Allianz Commercial.
Πληθωριστικές πιέσεις
Οι επιθέσεις κατά των πλοίων στα ύδατα της Μέσης Ανατολής έχουν επίσης πλήξει σημαντικά τις διελεύσεις από τη διώρυγα του Σουέζ –μειώνοντάς τες περισσότερο από 40% στις αρχές του 2024– και το εμπόριο. Σε συνδυασμό με τη συνεχιζόμενη διαταραχή που προκαλείται από την ξηρασία στη διώρυγα Παναμά, οι επιθέσεις αποτελούν διπλό πλήγμα για τη ναυτιλία, προκαλώντας ακόμη περισσότερα προβλήματα στις παγκόσμιες αλυσίδες εφοδιασμού. Οποιες εναλλακτικές διαδρομές και αν ακολουθήσουν τα πλοία, αντιμετωπίζουν μεγάλες αποκλίσεις και αυξημένο κόστος. Η αποφυγή της διώρυγας του Σουέζ προσθέτει τουλάχιστον 3.000 ναυτικά μίλια (πάνω από 5.500 χιλιόμετρα) και 10 ημέρες χρόνου πλεύσης, με την εκτροπή μέσω του Ακρωτηρίου της Καλής Ελπίδας. Ολα αυτά στο τέλος της ημέρας αυξάνουν τα κόστη στο διεθνές εμπόριο, συντελώντας και στη διατήρηση των πληθωριστικών πιέσεων.
Αποταμίευση οι άλλοι, σπίτια εμείς
Η Ελλάδα έχει τη χαμηλότερη εθνική αποταμίευση από όλες τις χώρες της Ευρωζώνης, καθώς και από όλες τις ανεπτυγμένες χώρες, σύμφωνα με στοιχεία του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών για το 2022, που παρουσιάστηκαν χθες σε εκδήλωση της Eurobank. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι στη δεκαετία του 1960 η χώρα μας αποταμίευε σχεδόν το διπλάσιο ποσοστό. Ειδικότερα κατά την περίοδο της κρίσης διευρύνθηκε το χάσμα από τις άλλες χώρες λόγω της μεγάλης πτώσης του ποσοστού αποταμίευσης στον ιδιωτικό τομέα. Αυτό όμως που χαρακτηρίζει τους Ελληνες είναι ότι προτιμούν να κάνουν τις οικονομίες τους… κατοικίες, με τις γονικές παροχές να είναι πολύ πιο διαδεδομένες, κάτι που επηρεάζει αρνητικά την αποταμίευση, γνωστό και ως Carnegie effect.
Απέχει ακόμη
Μπορεί να έχουν γίνει σημαντικά βήματα εκσυγχρονισμού στα αεροδρόμια, όμως ακόμη η Ελλάδα ως δυνάμει τουριστική υπερδύναμη πόρρω απέχει από το να διαθέτει τις εγκαταστάσεις που θα ’πρεπε. Για παράδειγμα, όπως είπε σε πρόσφατη συνέντευξη Τύπου ο διευθύνων σύμβουλος της Inventio, του λειτουργικού βραχίονα της HIG, Κωνσταντίνος Μπήτρος, οι πτήσεις από το αεροδρόμιο της Σητείας είναι περιορισμένες. Εκεί η εταιρεία υλοποιεί επένδυση 50 εκατ. ευρώ για την ανακαίνιση, επέκταση και αναβάθμιση σε 5άστερο ξενοδοχείου του πρώην Aldiana Club, που θα μετονομαστεί Rocrita Lifestyle Beach Resort και θα λειτουργήσει το καλοκαίρι του 2025. Στο αεροδρόμιο της Σητείας φαίνεται ότι υλοποιείται ή δρομολογείται σειρά παρεμβάσεων, όπως η επέκταση κατά EASA που θα ολοκληρωθεί μέχρι το 2024. Οι πιο βαριές, όμως, εργασίες συντήρησης αγνοείται πότε θα ξεκινήσουν.
Η σύγκριση με Λισσαβώνα
Πιέζονται τα prime yields της αθηναϊκής αγοράς ακινήτων σε όλες τις επιμέρους κατηγορίες, καθώς τείνουν να προσαρμοστούν προς τα επίπεδα άλλων ευρωπαϊκών πόλεων. Αυτό συμβαίνει ειδικά σε πόλεις που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με την ελληνική πρωτεύουσα, όπως π.χ. η Λισσαβώνα. Σύμφωνα με στοιχεία που παρέθεσε η διοίκηση της Noval Property, η μέση ετήσια απόδοση στα μισθώματα γραφείων στην Αθήνα διαμορφώθηκε πέρυσι στο 5,8% (και της Novel 6%) έναντι 4,8% στη Λισσαβώνα, στα logistics η σύγκριση ήταν 7,% (και 6,8%) έναντι 5,5% αντίστοιχα και στο retail στο 5,3% (και 8,3% της Novel) έναντι 5% στην πορτογαλική πρωτεύουσα.
Βάζει φρένο στις ανατιμήσεις
Η Αθηναϊκή Ζυθοποιία δεν πρόκειται να προχωρήσει σε περαιτέρω ανατιμήσεις τη φετινή χρονιά, πέρα από μια μικρή αύξηση που έχει περάσει στα προϊόντα στις αρχές του έτους. Για την πορεία της αγοράς μπύρας, η διοίκηση της κορυφαίας ζυθοποιίας στη χώρα ανέφερε ότι κινείται ανοδικά, λέγοντας πως οι εταιρείες προσβλέπουν σε ένα θερμό καλοκαίρι, με τις έως τώρα ενδείξεις να επιβεβαιώνουν τις εκτιμήσεις τους. Παρατηρείται, παράλληλα, συγκράτηση στις πωλήσεις των προϊόντων μπύρας ιδιωτικής ετικέτας, λόγω των προσφορών στα επώνυμα brands.
Στο Δ.Σ. ο Τάκης Σολωμός
Μια αλλαγή αποφασίστηκε στο τελευταίο διοικητικό συμβούλιο της Elikonos Capital, ενός ελληνικού fund που έχει κάνει αισθητή την παρουσία του στα επιχειρηματικά δρώμενα με επενδύσεις σε αρκετές εταιρείες όπως στην «Instacar», την «Eurocatering» (Φρεσκούλης), τη «Mega Yeeros», τη «Med Frigo», τη «Ροδούλα» και τη «Μινέρβα». Τη θέση του πρώην προέδρου, Πέτρου Κατσούλα, πήρε ο Τάκης Σολωμός, συνιδρυτής του fund, ενώ τις άλλες θέσεις του Δ.Σ. διατηρούν ο Παντελής Παπαγεωργίου ως αντιπρόεδρος και CEO του fund και ο Πέτρος Παπαθανασίου ως μέλος, ο οποίος συμμετέχει στην επενδυτική ομάδα. Αξίζει να αναφέρουμε ότι Operating partner είναι ο Δημήτρης Βιδάκης venture capital & private equity, ενώ στο investment team είναι ακόμη η Χάρις Αλεξίου και η Βανέσα Στάχτου.
Στο The Mall Athens το Jackson
Venetis Jackson στο Κολωνάκι περιμέναμε, στο The Mall Athens μας προέκυψε. Οι «Φούρνοι Βενέτη» ετοιμάζουν εδώ και αρκετό καιρό νέο κατάστημα στο The Mall Athens, διαφορετικό από το Venetis Go που ήδη διαθέτει η γνωστή εταιρεία στο ισόγειο του εμπορικού κέντρου. Το νέο κατάστημα ετοιμάζεται στο επίπεδο «3» και θα φέρει την επωνυμία Venetis Jackson. Μάλιστα, όπως πληροφορείται η στήλη, το «αυθεντικό» Jackson, στο Κολωνάκι, ετοιμάζεται και μάλλον τα δύο καταστήματα θα ξεκινήσουν τη λειτουργία τους σχεδόν μαζί. Το επόμενο διάστημα, πάντως, αναμένονται και ανακοινώσεις σχετικά με τα «Παγωτά Δωδώνη», υπόθεση η οποία είχε «κολλήσει» για μια ακόμη φορά πέρυσι.
Με διπλάσια τιμή ο επαναληπτικός πλειστηριασμός
Για αύριο Τετάρτη 29 Μαΐου έχει προγραμματιστεί ο επαναληπτικός πλειστηριασμός με οφειλέτιδα την «Υιοί Β. Φραγκεσκάκη Α.Ε.» και επισπεύδουσα τη Eurobank για το ακίνητο το οποίο βρίσκεται στο 3ο χλμ. της Εθνικής Οδού Ρόδου – Λίνδου. Με βάση την έκθεση εκτίμησης η αγοραία αξία είχε οριστεί στα 3,9 εκατ. ευρώ. Ο αρχικός πλειστηριασμός που έγινε στις 21 Φεβρουαρίου 2024 ματαιώθηκε ελλείψει πλειοδοτών. Ωστόσο, σύμφωνα με απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου Ρόδου η τιμή πρώτης προσφοράς για τον νέο πλειστηριασμό ορίστηκε στα 7.828.000 ευρώ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο συγκεκριμένο κτίριο εδρεύει η Τοπική Διεύθυνση e-ΕΦΚΑ Α’ Δωδεκανήσου (Ρόδος), το Περιφερειακό Κέντρο Ασφάλισης (ΠΕΚΑ) Βορείου και Νοτίου Αιγαίου, η Γραμματεία ΚΕΠΑ Ρόδου και άλλες υπηρεσίες.
Ηλεκτρονικό μητρώο για τα οικόπεδα
Μόλις πέντε ημέρες προτού εκπνεύσει η προθεσμία (τέλη Μαΐου) ενεργοποιήθηκε το ηλεκτρονικό μητρώο, η πλατφόρμα δηλαδή για τα ακαθάριστα οικόπεδα, όπου οι ιδιοκτήτες τους δηλώνουν ότι έχουν κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες για τον καθαρισμό των εκτάσεών τους. Η πλατφόρμα θα έπρεπε να είναι ενεργή τουλάχιστον από τον Δεκέμβριο του 2023, οπότε θεσπίστηκε ο σχετικός νόμος, αλλά επικράτησε το κλασικό κρατικό αλαλούμ. Γι’ αυτό, η ΠΟΜΙΔΑ ζητά να παραταθεί η ημερομηνία υποβολής δήλωσης κατά ένα μήνα, έως το τέλος του Ιουνίου, δεδομένου ότι προβλέπεται η επιβολή προστίμου 1.000 ευρώ σε περίπτωση μη υποβολής δήλωσης.
Λάβετε μέρος στη συζήτηση 0Εγγραφείτε για να διαβάσετε τα σχόλια ή βρείτε τη συνδρομή που σας ταιριάζει για να σχολιάσετε.Για να σχολιάσετε, επιλέξτε τη συνδρομή που σας ταιριάζει.Για να σχολιάσετε, συμπληρώστε τα στοιχεία σας (όνομα, επώνυμο) στο λογαριασμό σας.Παρακαλούμε σχολιάστε με σεβασμό προς την δημοσιογραφική ομάδα και την κοινότητα της «Κ». Σχολιάζοντας συμφωνείτε με τους όρους χρήσης.