Απο χθες η Αθήνα έχει μια ακόμα disco, την Angie. Ο χαρακτηρισμός disco είναι τόσο παραπλανητικός όσο και ακριβής. Δηλαδή, η ομάδα πίσω από το εγχείρημα σκέφτηκε να το πει ντίσκο, καθώς έφτιαξαν ένα μαγαζί με ζωηρά φώτα, μουσική που προκαλεί δονήσεις και υπάρχει γενικά μια κοινή αίσθηση ενθουσιασμού. Από την άλλη, μην περιμένετε να ακούσετε Bee Gees. Η Angie έχει δύο stages, όπου παίζουν διαφορετικοί Djs διάφορα genres μουσικής, από electro pop μέχρι ska και πολλά άλλα. Σε λίγες μέρες θα αρχίσουν να παρελαύνουν στα decks γνωστοί δισκοθέτες που παίζουν σε σούπερ κλαμπ σε όλη την Ευρώπη. Λειτουργεί στον χώρο του Boiler (Βλαχάβα 9, Μοναστηράκι), Τετάρτη με Σάββατο από 22.00 μέχρι αργά.
![Πού θα βγείτε αυτό το Σαββατοκύριακο;-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/06/MG_0004.jpg?1717673102212)
Η άλλη ντίσκο που άνοιξε πριν από μερικούς μήνες είναι η Burger Disco (Νίκης 11, Αθήνα, ανοιχτό από τις 19:00, Πέμπτη – Κυριακή). Στο υπόγειο κυριαρχεί εκθαμβωτικός φωτισμός, πολύχρωμοι προβολείς, ακτίνες λέιζερ και η εμβληματική ντισκομπάλα που ρίχνει αντανακλαστικές λάμψεις σε όλο τον χώρο. Εδώ, εκτός της δυναμικής πίστας όπου αυτοσχεδιάζουν στον χορό οι θαμώνες, σερβίρεται και νόστιμο φαγητό: μπέργκερ και πληθωρικά σάντουιτς, με έμπνευση από το μενού του μπεργκεράδικου Papageorge’s στη Δάφνη.
![Πού θα βγείτε αυτό το Σαββατοκύριακο;-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/06/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CC%81%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF_%CF%84%CE%BF%CF%85_7C0A3072.jpg?1717673188253)
Αν δεν θέλετε να χορέψετε, αλλά να πιείτε ένα περιποιημένο ποτό και να δείτε καινούργιο κόσμο, μπορείτε να γνωρίσετε ένα νέο μπαρ που άνοιξε πριν από λίγες μέρες στο Παγκράτι. Στον ήσυχο πεζόδρομο της Τιμοθέου, ο Γιάννης Σταθόπουλος, ένας έμπειρος μπαρτέντερ με θητεία σε γνωστά στέκια και bar restaurants της πόλης (Delta, BelRey), έφτιαξε το δικό του μαγαζί. «Hθελα να φτιάξω ένα μπαρ όπου θα μου άρεσε να είμαι θαμώνας». Αντίθετα από την τάση της εποχής που θέλει τα μαγαζιά να έχουν λευκά πλακάκια και neon επιγραφές, το μπαρ «Ο άλλος» (Τιμοθέου 1), μοιάζει εντελώς κλασικό, σαν να υπήρχε ανέκαθεν εκεί.
![Πού θα βγείτε αυτό το Σαββατοκύριακο;-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/06/IMG_3782-1.jpg?1717673136301)
Από το κλασικό ρεπερτόριο είναι και τα κοκτέιλ που σερβίρει, απλοί, διαχρονικοί συνδυασμοί με ποιοτικά υλικά, όπως εξαιρετικής ποιότητας πάγος, premium gin και άλλα spirits, και μίνιμαλ γαρνιτούρες. Παίζει τζαζ μουσική, και άλλα είδη, σε ήπια ένταση και σερβίρει και σε λίγα τραπεζάκια στον πεζόδρομο. Ανοιχτά Τρίτη με Κυριακή 18.00-02.00