Εχει και ο χειμώνας τα λαδερά του, αλλά αυτά του καλοκαιριού είναι άλλο πράγμα. Είναι μεστωμένα από ήλιο και αλμύρα, έστω κατά φαντασίαν. Ανήκουν στο ελληνικό καλοκαίρι όπως η θάλασσα, το αλάτι στο δέρμα, οι παπάρες, το νερό της στέρνας και η δροσιά της κληματαριάς. Ή σε αστικό κλίμα, τα μπουγέλα στις αυλές των σχολείων, οι ανοιχτές μπαλκονόπορτες, οι τηλεοράσεις στο μπαλκόνι, τα θερινά και το άρωμα από γιασεμί και νυχτολούλουδο.
![Τα λαδερά της αυλής-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/06/a1-204.jpg?1717679038104)
Σε ένα τέτοιο αστικό σκηνικό, περιτριγυρισμένη από πολυκατοικίες, μακριά από μοδάτες πιάτσες εξόδου, ανθίζει εδώ και μερικούς μήνες η καινούργια Ταβέρνα των Φίλων, στη θέση ενός παλιότερου συνοικιακού μαγαζιού με το ίδιο όνομα που υπήρχε στο σημείο αλλά είχε κλείσει από χρόνια. Σε αυτήν την ταβέρνα δεν θα βρεις παϊδάκι και χοιρινή μπριζόλα, αλλά θα βρεις τυροκαυτερή και λεμονάτο κατσικάκι. Κυρίως όμως θα βρεις την οικειότητα της ταβέρνας στο περιβάλλον, στην απροσποίητη φροντίδα με την οποία σε περιβάλλουν και στην άνεση με την οποία κάθεσαι στην καρέκλα σου, σαν να το ξέρεις το κόλπο, δεν χρειάζεται να είσαι εδώ στητός και ατσαλάκωτος. Το φαγητό είναι γκουρμέ, αν και μοιάζει επικίνδυνα με αυτό που τρώμε σπίτι μας. Οχι με την έννοια που είναι γκουρμέ ένα μενού ντεγκουστασιόν σε ένα εστιατόριο με προδιαγραφές μισελέν, γιατί δεν έχει υποστεί μετάλλαξη, παραμένει αναγνωρίσιμο και οικείο. Ομως, είναι φροντισμένο στη λεπτομέρειά του και αναβαθμισμένο, ανάλαφρο, παρουσιάζεται στην καλύτερη δυνατή εκδοχή του. Είχαμε λόγο λοιπόν που ζητήσαμε από εκείνους να μας δώσουν συνταγές για το τεύχος Ιουνίου του Γαστρονόμου, το οποίο είναι αφιερωμένο στο «Καλοκαίρι στην Αθήνα». Θέλαμε να δούμε αυτήν την τρυφερότητα με την οποία αγγίζουν την παράδοση που είχαμε βρει στα φαγητά τους ως πελάτες. Και αυτό πήραμε. Μας μαγείρεψαν έξι λαδερά που μοσχοβολούν σαν τις εισόδους των πολυκατοικιών το καλοκαίρι, σκόρδο και ψημένο λάδι, δυόσμο και πιπεριά. Η αυλή απέναντι από το μαγαζί τους, ένα παλιό «reclaimed» πάρκινγκ, φιλοξένησε μια σκηνή καθημερινή: γύρω από ένα τραπέζι, μερικοί φίλοι και ένα ταψί γεμιστές πιπεριές. Από τα πιο ωραία, τα πιο εμβληματικά φαγητά όλου του τεύχους και τα πιο καλοκαιρινά είναι αυτά τα «λαδερά της αυλής» που φάγαμε εκεί.
Ανάμεικτες πιπεριές κέρατο γεμιστές με ρύζι, έξτρα λαδερές, σερβιρισμένες με λάδι αρωματισμένο με λιαστή ντομάτα και ρίγανη
![Τα λαδερά της αυλής-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/06/a2-197.jpg?1717679171593)
ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ: 1 ώρα
ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ: 15΄
ΨΗΣΙΜΟ: 1 ώρα + 15΄
ΥΛΙΚΑ (για 4 μερίδες)
Για τις πιπεριές
4 πιπεριές Φλωρίνης
4 μεγάλες πιπεριές κέρατο
1 ξερό κρεμμύδι, ψιλοκομμένο
1 σκελίδα σκόρδο
1 μάτσο φρέσκα κρεμμυδάκια, λεπτοκομμένα
2 ώριμες ντομάτες, τριμμένες
τα φύλλα από 1/2 μάτσο δυόσμο, ψιλοκομμένα
τα φύλλα από 1 μάτσο μαϊντανό, ψιλοκομμένα
10 κουτ. σούπας ρύζι Καρολίνα Σερρών
300 ml ελαιόλαδο
αλάτι, φρεσκοτριμμένο πιπέρι
Για το ταψί
120 ml ελαιόλαδο
1 φλιτζ. τσαγιού τριμμένη ντομάτα
αλάτι, φρεσκοτριμμένο πιπέρι
Για το αρωματισμένο λάδι
1 βαζάκι (των 160-190 γρ.) λιαστές ντομάτες σε λάδι, στραγγισμένες, ψιλοκομμένες
1 φλιτζ. τσαγιού ελαιόλαδο
1 κουτ. σούπας ξερή ρίγανη
τα φύλλα από 3 κλωνάρια φρέσκια ρίγανη, ψιλοκομμένα
αλάτι, φρεσκοτριμμένο πιπέρι
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
Πιπεριές: Πλένουμε και σκουπίζουμε τις πιπεριές. Κόβουμε τα καπάκια τους με το κοτσάνι και τα αφήνουμε κατά μέρος. Αφαιρούμε προσεκτικά τις εσωτερικές μεμβράνες και τα σπόρια.
Σε μια κατσαρόλα ζεσταίνουμε τα 200 ml από το ελαιόλαδο σε μέτρια φωτιά και σοτάρουμε το ξερό κρεμμύδι και το σκόρδο για 5 λεπτά. Ρίχνουμε τα φρέσκα κρεμμυδάκια και τα σοτάρουμε για άλλα 4-5 λεπτά. Ρίχνουμε το ρύζι και το σοτάρουμε για 3-4 λεπτά, ανακατεύοντας συχνά με ξύλινη κουτάλα, μέχρι να γυαλίσουν καλά οι κόκκοι του. Ρίχνουμε τις ντομάτες, τον δυόσμο, τον μαϊντανό, αλατοπιπερώνουμε, ανακατεύουμε ξανά και αποσύρουμε από τη φωτιά. Αφήνουμε τη γέμιση να κρυώσει λίγο.
Με ένα κουτάλι γεμίζουμε τις πιπεριές με το μείγμα της γέμισης, όχι ιδιαίτερα σφιχτά, αφήνοντας ένα κενό περίπου 1 εκ. από το άνοιγμά τους. Τις κλείνουμε με τα καπάκια τους.
Ταψί + ψήσιμο: Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180°C. Ρίχνουμε το μισό ελαιόλαδο σε ένα ταψάκι και προσθέτουμε την τριμμένη ντομάτα και 1/2 φλιτζ. τσαγιού νερό, αλατοπιπερώνουμε και ανακατεύουμε τα υλικά μέσα στο ταψί με ένα κουτάλι. Τα απλώνουμε ομοιόμορφα.
Αραδιάζουμε ξαπλωτά τις γεμισμένες πιπεριές στο ταψί, τη μία δίπλα στην άλλη. Τις ραντίζουμε με το υπόλοιπο ελαιόλαδο, αλατοπιπερώνουμε και ψήνουμε για περίπου 1 ώρα και 15 λεπτά, μέχρι να γίνει το ρύζι και να ροδίσουν ωραία οι πιπεριές.
Λάδι λιαστής ντομάτας: Σε ένα μπολ ανακατεύουμε τις λιαστές ντομάτες, το ελαιόλαδο, αλατοπίπερο και τις ρίγανες (φρέσκια και ξερή). Μοιράζουμε τις πιπεριές σε πιάτα, περιχύνουμε με το μείγμα λαδιού και σερβίρουμε. Συνοδεύουμε με γενναία δόση από τυρί φέτα και ζεστό χωριάτικο ψωμί.
Η συνταγή είναι προδημοσίευση από τον Γαστρονόμο Ιουνίου που κυκλοφορεί αυτήν την Κυριακή με την Καθημερινή.