Η έκφραση «gringo» χρησιμοποιείται κατά κόρον στο Μεξικό, ενίοτε απαξιωτικά, και αποδίδεται στους ξένους, κυρίως τους Αμερικανούς, οι οποίοι μιλούν αγγλικά και σπαστά ισπανικά, τα οποία δεν καταλαβαίνουν οι Μεξικανοί.
Σύμφωνα με Ισπανούς γλωσσολόγους, η ετυμολογία της λέξης «gringo» προέρχεται από την λέξη «griego», που στα ισπανικά σημαίνει… Ελληνας. Γιατί; Επειδή τα ελληνικά θεωρούνται (και είναι) μία από τις πιο δυσνόητες γλώσσες στον κόσμο για όσους δεν τα μιλούν. Στα αγγλικά, άλλωστε, υπάρχει η έκφραση «that’s Greek to me», ήτοι «αυτό είναι ελληνικά για εμένα». Οπου ελληνικά, ακαταλαβίστικα.
Το «griego» έγινε «grigo» και εξελίχθηκε-κατέληξε σε «gringo», προσφώνηση που πιθανόν να ακούσει πολλές φορές από εδώ και πέρα ο Γιώργος Γιακουμάκης στο νέο, εξωτικό και καθ’ όλα συναρπαστικό κεφάλαιο που ανοίγει στη ζωή και στην καριέρα του.
Με τσιγγάνικο αίμα να κυλάει στις φλέβες του, έχει το μικρόβιο του νομάδα και δεν διστάζει να μετακινείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα, κάνοντας φίλους και δημιουργώντας θαυμαστές όπου και αν έχει ζήσει.
Και το κάνει με την ιδιότητα του ποδοσφαιριστή γενικότερα και του γκολτζή ειδικότερα, αφού άλλωστε έχει την μπάλα στα γονίδιά του. Ο συνονόματος παππούς του, ο Γιώργος, ο «πατριάρχης» όπως τον βάφτισαν παιδιά και εγγόνια, είχε κάνει την αρχή τις δεκαετίες του ’50 και του ‘60, παίζοντας σε τοπικά πρωταθλήματα της Κρήτης μέχρι τα σαράντα του χρόνια.
Τον ακολούθησαν οι γιοι του Δημήτρης, Νίκος και Μανώλης, με τον τελευταίο να φτάνει έως τους ερασιτέχνες του ΟΦΗ, τον Εργοτέλη και τον Ατσαλένιο, στα τμήματα υποδομής του οποίου μεγάλωσαν τα δύο παιδιά του, ο Γιώργος και ο Γιάννης.
Ο μεγάλος γιος ήταν αυτός που ξεπέρασε κάθε προσδοκία και κάθε σύνορο, αγωνιζόμενος με επιτυχία στην Ελλάδα, αλλά και στην Πολωνία, την Ολλανδία, τη Σκωτία, στις Ηνωμένες Πολιτείες και, πλέον, στο Μεξικό.
Η Κρουζ Αζούλ, η οποία σε τρία χρόνια θα γιορτάσει τα 100ά της γενέθλια και έχει τρία χρόνια να κατακτήσει το πρωτάθλημα, έψαχνε εναγωνίως μια εγγύηση στο σκοράρισμα και έριξε τα δίχτυα της στον Γιακουμάκη, ο οποίος ξεχώρισε πέρυσι στο αμερικανικό πρωτάθλημα (MLS) με τη φανέλα της Ατλάντα Γιουνάιτεντ.
Τις επόμενες ημέρες, ο Γιώργος θα διασχίσει αεροπορικώς τα 2.140 χιλιόμετρα που χωρίζουν την Ατλάντα από το Μέξικο Σίτι, προκειμένου να περάσει από τις τελικές ιατρικές εξετάσεις, να υπογράψει συμβόλαιο έως το 2028 και να γίνει ο πρώτος Ελληνας ποδοσφαιριστής που θα αγωνιστεί στο πρωτάθλημα του Μεξικού, τη Liga MX. Πρώτος γιατί ο αμυντικός μέσος Λάμπρος Κοντογιάννης, ο οποίος αγωνίστηκε με την Κλαμπ Αμέρικα το 2008, είναι Μεξικανός με ελληνικές ρίζες (και, προφανώς, ελληνικό όνομα).
Ο Γιακουμάκης δεν μπορούσε ούτε καν να φανταστεί ότι η ζωή θα τον έφερνε έντεκα χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από την Ελλάδα, όταν έμεινε για 13 χρόνια στα τμήματα υποδομής του Ατσαλένιου όπου, μέχρι τα 16,5 του χρόνια, έπαιζε ως μέσος, προτού προωθηθεί στην επίθεση. Στη συνέχεια, άνοιξε τα φτερά του, αρχικά στους γειτονικούς Πλατανιά και Επισκοπή, για να έρθει η πρώτη μεγάλη μεταγραφή στην ΑΕΚ.
Στην Ενωση, παρότι με το πρώτο του γκολ η ομάδα του νίκησε τον Ολυμπιακό μέσα στο «Καραϊσκάκης», δεν έμελλε να στεριώσει. Δανεισμοί στον ΟΦΗ και στην πολωνική Γκόρνικ Ζάμπρζε, όπου άρχισε να παίρνει το… κολλάει τού να αγωνίζεται μακριά από τα πάτρια εδάφη, τα οποία πάντα του λείπουν.
Τον Αύγουστο του 2020, η ολλανδική Φένλο έδωσε 600.000 ευρώ στην ΑΕΚ και έκανε δικό της έναν ποδοσφαιριστή που, μόλις ένα χρόνο αργότερα, παραχώρησε στη Σέλτικ αντί ενός ποσού που άγγιζε τα τρία εκατ. ευρώ.
Τι είχε μεσολαβήσει; Μια γλυκόπικρη σεζόν, κατά τη διάρκεια της οποίας ο Γιακουμάκης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της Eredivisie με 26 γκολ, όντας ο μοναδικός παίκτης της Φένλο που τα έχει καταφέρει, αλλά με την ομάδα να υποβιβάζεται μετά από τέσσερα χρόνια στη δεύτερη κατηγορία, όπου παραμένει μέχρι και σήμερα.
Στη Φένλο, η χρηματιστηριακή αξία του Eλληνα επιθετικού έφτασε τα 2,5 εκατ. ευρώ και έκτοτε έχει διαρκώς ανοδική πορεία. Χάρη στον τίτλο του πρώτου σκόρερ και στη Σκωτία, με τη θρυλική φανέλα της Σέλτικ, έφτασε τα πέντε εκατ. ευρώ και, πλέον, είναι στα έξι.
Η Κρουζ Αζούλ, όμως, συμφώνησε με την Ατλάντα Γιουνάιτεντ (η οποία είχε επενδύσει με τη σειρά της τέσσερα εκατ. ευρώ) να δώσει δέκα εκατ. δολάρια (περί τα 9,1 εκατ. ευρώ), για να κάνει δικό της τον ποδοσφαιριστή που πέρυσι ψηφίστηκε ως ο κορυφαίος πρωτοεμφανιζόμενος του (όλο και πιο απαιτητικού) πρωταθλήματος των Ηνωμένων Πολιτειών, ξεπερνώντας ακόμα και… κάποιον Λιονέλ Μέσι!
Στο Μεξικό θα είναι ο πιο ακριβοπληρωμένος ποδοσφαιριστής της ομάδας με ετήσιες αποδοχές που θα ξεπερνούν τα 1,8 εκατ. ευρώ, και θέλει να απολαύσει ακόμα μία εμπειρία ζωής, μαζί με την αγαπημένη του Σόνια-Μαρία Μιχαλάκη, την οποία παντρεύτηκε τα περασμένα Χριστούγεννα, λίγες μέρες μετά τα 29α γενέθλιά του. Μαζί τους, βεβαίως, και τα δύο παιδιά τους, τα οποία ολοκληρώνουν ιδανικά την οικογένεια και την ευτυχία τους.
Ο δύο ετών γιος τους (η κορούλα είναι ένα χρόνο μικρότερη) συνηθίζει να του δίνει… οδηγίες για το πώς θα πανηγυρίζει τα γκολ του, τα οποία τόσο αγαπητό τον έκαναν, αρχικά στην Ευρώπη και πλέον στην αμερικανική ήπειρο.
«Είμαι παθιασμένος άνθρωπος και μου αρέσει να παίζω μπροστά σε τρελούς οπαδούς», εξηγεί ο Γιακουμάκης, ο οποίος θα γνωρίσει από κοντά τι εστί μεξικανική εξέδρα, μετά τους Ολλανδούς, τους Σκωτσέζους και τους τρελοαμερικανούς, όπως είναι τουλάχιστον οι ποδοσφαιρόφιλοι στην Ατλάντα.
Οι φίλοι και γνωστοί τον φωνάζουν «Γιάκο», από το επίθετό του. Στα γήπεδα του κόλλησαν το παρατσούκλι «τανκ», επειδή δεν πέφτει με τίποτα. Το λατρεύει, αλλά τώρα περιμένει καινούργια… βαφτίσια, αφού οι Μεξικανοί αρέσκονται στο να κολλάνε ιδιαίτερα παρατσούκλια στους ποδοσφαιριστές.
Η καλύτερη συμβουλή που του έδωσαν ποτέ ήταν «να μην σταματήσεις ποτέ να πιστεύεις στον εαυτό του». Δεν το έκανε ούτε τον Μάρτιο, όταν έχασε πέναλτι που στοίχισε τον αποκλεισμό της Ελλάδας από την Γεωργία στην μάχη για ένα εισιτήριο για την τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.
«Ταξιδεύοντας πάνω από είκοσι ώρες για να επιστρέψω στο σπίτι μου δεν σταμάτησα στιγμή να σκέφτομαι ότι δεν κράτησα την υπόσχεση που έδωσα στη γυναίκα μου και στα παιδιά μου. Ότι δηλαδή θα γυρίσω πίσω νικητής! Μία υπόσχεση που είχα δώσει εδώ και τέσσερις μήνες! Αυτός είναι και ο λόγος που με καταρράκωσε περισσότερο» ανέφερε σε ανάρτησή του μετά την πιο πικρή εμπειρία του σε ένα ποδοσφαιρικό γήπεδο.
«Δέχτηκα άπειρες ευχές το τελευταίο 24ωρο και δεν έχω παρά να ευχηθώ κι εγώ ο ίδιος στους ίδιους αυτούς ανθρώπους κάποια στιγμή στο εγγύς μέλλον να βρουν το νόημα της ζωής, όπως έχω εγώ και να πάρουν τέτοιες αγκαλιές και αγάπη όπως πήρα εγώ σήμερα, διότι προφανώς δεν πήραν ποτέ μέχρι τώρα στη ζωή τους από την οικογένειά τους» πρόσθετε με μήνυμα στους επικριτές του, συνοδεύοντας το κείμενο με μια φωτογραφία του να δέχεται ένα γλυκό φιλί από τα δύο παιδιά του.
Η οικογένειά του, στήριγμα και έμπνευση για κάθε βήμα που κάνει σε μια καριέρα που τον έχει βρει σε διαφορετικές πόλεις, χώρες και ηπείρους. Ενας πολίτης του κόσμου με επίκεντρο, πάντα, την αγάπη για την μπάλα.