Στα τέλη Φεβρουαρίου, Μίλτος Τεντόγλου και Λευτέρης Πετρούνιας, μεταξύ άλλων ολυμπιονικών, ορκίστηκαν έφεδροι αξιωματικοί του ελληνικού στρατού, ο ένας στο ναυτικό και ο άλλος στον στρατό ξηράς.
Εκτός από τη στρατιωτική τους ιδιότητα και τον τίτλο του ολυμπιονίκη, οι δύο σούπερ αθλητές έχουν ως κοινό στοιχείο ότι ασχολήθηκαν σοβαρά για πρώτη φορά στα 15 τους χρόνια με το άθλημα που μετέπειτα σημάδεψε τη ζωή τους. Και εν μέρει και αυτή των Ελλήνων φιλάθλων που αγαπούν τα σπορ και όχι μόνο το ποδόσφαιρο ή το μπάσκετ.
Τεντόγλου και Πετρούνιας, όμως, έχουν ένα ακόμα κοινό, μοναδικό στοιχείο: Είναι οι δύο Ελληνες αθλητές με διψήφιο αριθμό χρυσών μεταλλίων. Τον Απρίλιο, στο Ρίμινι, ο Πετρούνιας φόρεσε στο στήθος το 13ο χρυσό μετάλλιο της λαμπρής πορείας του στο αγώνισμα των κρίκων, κατακτώντας τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης για έβδομη φορά.
Το Σάββατο (8/6) το απόγευμα στη Ρώμη, 340 χιλιόμετρα νότια του Ρίμινι, ο Τεντόγλου θα ψάξει το ενδέκατο χρυσό του μετάλλιο στο άλμα εις μήκος και τρίτο διαδοχικό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, στον τελικό του οποίου προκρίθηκε με ένα μόνο άλμα στα προκριματικά. Δεν χρειαζόταν, άλλωστε, και άλλο.
Ο κορυφαίος άλτης στον κόσμο, χρυσός ολυμπιονίκης, παγκόσμιος πρωταθλητής και πρωταθλητής Ευρώπης, βλέπει αυτή τη διοργάνωση ως ιδανικό εφαλτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, όπου θα κυνηγήσει το δεύτερο σερί χρυσό μετάλλιο.
Το 2021 στο Τόκιο, εν μέσω του κορωνοϊού, ο Μίλτος έγραψε ιστορία μπροστά σε άδειες εξέδρες. Εκτοτε, απολαμβάνει τους θριάμβους του μπροστά σε χιλιάδες φιλάθλους που τον αποθεώνουν. Απόψε ψάχνει μια ακόμα αποθέωση, πατώντας και πάλι στο πρώτο σκαλί του βάθρου.
Παράδοση – παραλαβή εποχών
Είναι ο πρώτος Ιταλός που φτάνει στην παγκόσμια πρωτιά του τένις και έναν από τους πιο λαμπρούς εκπροσώπους της νέας γενιάς, μαζί με Κάρλος Αλκαράθ, Κάσπερ Ρούουντ και Αλεξάντερ Ζβέρεφ, οι οποίοι και συνέθεσαν την τετράδα των ημιτελικών.
Το απόγευμα της Κυριακής (9/6), στο κεντρικό γήπεδο «Φιλίπ Σαρτριέ», χωρητικότητας 15 χιλιάδων θεατών, θα υπάρξει ένας πρωτάρης νικητής. Για πρώτη φορά από το 2015 και τον Ελβετό Στάνισλας Βαβρίνκα, αλλά και μόλις δεύτερη από το 2004 και τον Αργεντινό Γκαστόν Γκάουντιο, ο νικητής δεν θα είναι κάποιος εκ των Ρότζερ Φέντερερ, Ράφα Ναδάλ ή Νόβακ Τζόκοβιτς.
Ο πρώτος είναι παλαίμαχος από το 2022. Ο δεύτερος βαδίζει στα χνάρια… συνταξιοδότησης του άλλοτε αντιπάλου και καλού του φίλου. Ο τρίτος, ο νεότερος από τους τρεις, έκανε επέμβαση στο γόνατο, θα λείψει από το Γουίμπλεντον, αλλά θέλει να επιστρέψει στο Παρίσι για να διεκδικήσει το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο. Στο, ενδεχομένως, τελευταίο μεγάλο τουρνουά που θα απολαύσουμε τα 2/3 του «Big Three» που σημάδεψε για πάντα την ιστορία του τένις…
Μαξ, πες αλεύρι…
Στο πιο πρόσφατο Γκραν Πρι, αυτό του Μονακό, ο Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari άφησε πίσω του τον Ολλανδό πιλότο της Red Bull. Οπως, δηλαδή, είχαν κάνει ο Κάρλος Σάινθ με Ferrari στη Μελβούρνη και ο Λάντο Νόρις με McLaren στο Μαϊάμι.
Το βράδυ της Κυριακής (9/6, 21:00), στο σιρκουί «Ζιλ Βιλνέβ» στο Μόντρεαλ του Καναδά, ο Φερστάπεν θα κυνηγήσει την έκτη του νίκη σε εννέα Γκραν Πρι για να υπενθυμίσει σε όλους «ποιος είναι το αφεντικό», αλλά και να κόψει την όρεξη των επίδοξων μνηστήρων του θρόνου του.
Δύο διαφορετικοί κόσμοι
Μόνος του, δηλαδή, ο 33χρονος Αργεντινός πλέι μέικερ της Ρεάλ παίρνει όσο είναι ο… μισός προϋπολογισμός της UCAM Μούρθια. Με μπάτζετ 5,5 εκατομμύρια ευρώ, η Μούρθια έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της λίγκας ACB που φτάνει στον τελικό τερματίζοντας πέμπτη στην κανονική διάρκεια και χωρίς να έχει νίκη στην έδρα της στα πλέι οφ!
Η ομάδα των μηδέν τίτλων, όμως, νίκησε δύο φορές στη Βαλένθια την ομώνυμη ομάδα και τρεις στη Μάλαγα την Ουνικάχα. Εκλεισε έτσι ραντεβού στην μάχη για τον τίτλο με τη Ρεάλ των 45 εκατομμυρίων ευρώ προϋπολογισμό και των 101 (!) τίτλων, η οποία έχει και το πλεονέκτημα έδρας, ξεκινώντας από το βράδυ του Σαββάτου (8/6, 21:30) στο «WiZink Center».
Στο γήπεδο, δηλαδή, όπου στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ο Δαβίδ έβαλε ζόρια στον Γολιάθ και, παρότι έχασε με 100άρα (106-92), έδειξε τα δόντια του, νικώντας τη Βασίλισσα στον δεύτερο γύρο μέσα στην έδρα της.
Η μπασκετική λογική λέει ότι η Ρεάλ θα κατακτήσει το 37ο πρωτάθλημά της με 3-0 νίκες. Η UCAM Μούρθια, όμως, έχει βαλθεί φέτος να καταρρίψει κάθε λογική. Και, έχοντας απολαύσει στο έπακρο το ταξίδι, θέλει να κάνει το ίδιο και με τον προορισμό…