Η φάση ομίλων σε όλες τις διοργανώσεις λειτουργεί ως προάγγελος, ως ορεκτικό των νοκ άουτ, όπου το διακύβευμα είναι πολύ πιο σημαντικό και τα συναισθήματα εκτοξεύονται σε δυσθεώρητα ύψη.
Ετσι και οι όμιλοι του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γερμανίας, η αυλαία του οποίου άνοιξε το βράδυ της Παρασκευής (14/06) με την οικοδέσποινα να αντιμετωπίζει τη Σκωτία στο Μόναχο, είναι επί της ουσίας τα «προσεχώς» για τη φάση των «16», τα προημιτελικά, τα ημιτελικά και, βεβαίως, τον τελικό.
Το ραντεβού της Κυριακής 14 Ιουλίου στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου είναι ο μεγάλος στόχος των Πάντσερ, αλλά και τουλάχιστον πέντε από τις δώδεκα ομάδες που ρίχνονται στη μάχη το πρώτο, καυτό (ποδοσφαιρικά) Σαββατοκύριακο του 17ου EURO της ιστορίας.
Κατά σύμπτωση, στη γερμανική πρωτεύουσα λαμβάνει χώρα το πρώτο ντέρμπι της διοργάνωσης. Ισπανία και Κροατία, οι οποίες πρωταγωνίστησαν στον τελικό του πιο πρόσφατου Nations League, με τους Ιβηρες να νικούν στα πέναλτι, ανταμώνουν το απόγευμα του Σαββάτου (15/6, 19:00), με στόχο το πρώτο βήμα πρόκρισης μέσω του δεύτερου ομίλου, που αποκαλείται «όμιλος του θανάτου».
Η Ισπανία, μαζί με τη Γερμανία η μοναδική που έχει τρία ευρω–τρόπαια στη συλλογή της, ποντάρει στην εκρηκτικότητα του 16χρονου Λαμίν Γιαμάλ, ο οποίος δεν είναι πλέον ένας πολλά υποσχόμενος εξτρέμ, αλλά ένας καθιερωμένος σταρ με τεράστιες προοπτικές.
Απέναντι στους Φούριας Ρόχας, ένας μικρός γίγαντας που θα μπορούσε, βάσει ηλικίας, να είναι πατέρας του Γιαμάλ. Ο 38χρονος Λούκα Μόντριτς, βεβαίως, είναι ο (καλώς εννοούμενος) «πατερούλης» στην πάντα φιλόδοξη Κροατία, η οποία σε Euro δεν τα πάει καλά, αλλά σε Μουντιάλ έχει μια δεύτερη και δύο τρίτες θέσεις!
Το 2012, όταν η Ισπανία κατέκτησε για τελευταία φορά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, οι δύο ομάδες ήταν και πάλι στον ίδιο όμιλο, μαζί μάλιστα με την Ιταλία, όπως και τώρα. Η Σκουάντρα Ατζούρα, τωρινή κάτοχος του τροπαίου, αντιμετωπίζει στο Ντόρτμουντ (15/6, 22:00) μια Αλβανία που παίζει με άγνοια κινδύνου και θέλει να αποδείξει στους γείτονες ότι… εξάγει και μπάλα εκτός, δυστυχώς, από ανθρώπους που αναζητούν μια καλύτερη ζωή στη «μεγάλη μπότα» της Μεσογείου.
Η πρώτη φουλ μέρα με αγώνες ανοίγει την αυλαία της με τη δεύτερη αναμέτρηση του πρώτου ομίλου, με Ουγγαρία και Ελβετία (15/6, 16:00) να θέλουν να αποδείξουν με την εμφάνισή τους στην Κολωνία ότι είναι σε θέση να διεκδικήσουν την πρόκριση, αρχικά, στη φάση των «16».
Την Κυριακή (16/06), όσοι Γερμανοί δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι διεξάγεται EURO στα μέρη τους, θα το συνειδητοποιήσουν για τα καλά. Ο λόγος; Οι δρόμοι του Αμβούργου και του Γκελζενκίρχεν θα πλημμυρίσουν από Ολλανδούς και Αγγλους αντίστοιχα, αφού οι εθνικές τους ομάδες κάνουν ποδαρικό απέναντι σε Πολωνία (16:00) και Σερβία (22:00).
Και αν οι Οράνιε θα είναι πλειοψηφία στις εξέδρες, όπου θα κυριαρχεί το πορτοκαλί, τα Τρία Λιοντάρια γνωρίζουν ότι θα βρουν απέναντί τους πολλούς Σέρβους, με τις αστυνομικές αρχές να ανησυχούν για επεισόδια. Ο χουλιγκανισμός, άλλωστε, δεν έπαψε ποτέ να υπάρχει στο ευρωπαϊκό (και όχι μόνο) ποδόσφαιρο.
Το πρόγραμμα του πρώτου φουλ διημέρου κλείνει με την αναμέτρηση της Σλοβενίας με τη Δανία στη Στουτγκάρδη (15/6, 19:00). Ενας αγώνας με έντονο, έστω και εμμέσως, ελληνικό χρώμα, αφού με τη Σλοβενία αγωνίζονται τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού.
Και, ελλείψει της Εθνικής Ελλάδας, η οποία εδώ και δέκα χρόνια βλέπει (και εμείς μαζί της) τις μεγάλες διοργανώσεις από την τηλεόραση, η παρουσία των Ανταμ Τσέριν, Αντρας Σπόραρ και Βένιαμιν Βέρμπιτς είναι μια κάποια παρηγοριά…