Parfait σημαίνει τέλειος. Και πράγματι, αν φτιαχτεί σωστά, το παγωμένο αυτό γλύκισμα είναι πιο κρεμώδες, πλούσιο και νόστιμο από το απλό παγωτό.
Ισως πρέπει να διευκρινίσουμε πρώτα ότι τα παρφέ δεν είναι παγωτά στα οποία απλώς προσθέτουμε ξηρούς καρπούς ή φρουί γκλασέ. Πρόκειται για μια εντελώς διαφορετική κατηγορία γλυκού, που θυμίζει περισσότερο παγωμένη μους. Αν μελετήσουμε τις συνταγές, θα δούμε αμέσως τις διαφορές. Η κυριότερη είναι ότι τα παγωτά γίνονται σε παγωτομηχανή, η οποία ενσωματώνει αέρα στο μείγμα καθώς το παγώνει, μια διαδικασία που βοηθάει να μη σκληρύνει και κρυσταλλώσει το παγωτό στην κατάψυξη. Αντιθέτως, η σύσταση των παρφέ είναι τέτοια που όταν παγώνουν, δεν δημιουργούνται μεγάλοι παγοκρύσταλλοι. Αρα δεν χρειάζεται να τους σπάσουμε με το ανακάτεμα του μείγματος σε παγωτομηχανή. Αυτό το προτέρημά τους το οφείλουν στη μεγάλη αναλογία λιπαρών, που τα κάνει κρεμώδη και μαλακά. Το μειονέκτημά τους είναι ότι χρειάζονται περισσότερη προετοιμασία και κόπο σε σχέση με τα παγωτά, αφού συχνά, εκτός από χτυπημένη κρέμα γάλακτος, περιέχουν και μαρέγκα. Απαξ όμως και ετοιμάσουμε το μείγμα και το αδειάσουμε στη φόρμα, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Απλώς το αφήνουμε να παγώσει. Βέβαια, υπάρχουν και πιο απλές συνταγές, χωρίς αυγά, που προσθέτουν λιπαρά στο μείγμα με άλλους τρόπους π.χ. βάζοντας ζαχαρούχο γάλα.
![Η τελειομανία ενός parfait-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/07/a1-234.jpg?1721396114953)
Οπως και να ’χει, τώρα είναι η εποχή για να φτιάξουμε και να απολαύσουμε ένα παρφέ. Μπορούμε να το βάλουμε σε φόρμα του κέικ και να το ξεφορμάρουμε με ζεστό νερό, για πιο εντυπωσιακό σερβίρισμα ή να το βάλουμε σε ένα απλό μπολ και να το σερβίρουμε σε μπάλες, με το σκουπ. Και φυσικά, μπορούμε να φτιάξουμε ό,τι γεύση μας αρέσει, σοκολάτα, κρέμα, λεμόνι, ροδάκινο…
Εδώ σας δίνουμε ένα πολύ δροσιστικό παρφέ γιαούρτι με γλυκό βύσσινο και αμύγδαλο φιλέ. Ελληνικός, καλοκαιρινός συνδυασμός, το δίχως άλλο. Καλή επιτυχία!
Παρφέ γιαούρτι με γλυκό βύσσινο
ΥΛΙΚΑ (για 8 μερίδες)
500 γρ. γιαούρτι στραγγιστό, πλήρες
6 κρόκοι αυγών
150 γρ. ζάχαρη
100 γρ. νερό
ξύσμα από 1 λεμόνι
1 κουτ. σούπας γλυκό κουταλιού βύσσινο
4 μπισκότα πτι μπερ
2-3 κουτ. σούπας αμύγδαλο φιλέ καβουρδισμένο
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
Σε μια κατσαρόλα βάζουμε τη ζάχαρη με το νερό και τοποθετούμε σε δυνατή φωτιά. Αφήνουμε το σιρόπι να βράσει για 3 λεπτά, από τη στιγμή που θα πάρει βράση. Παράλληλα, ξεκινάμε να χτυπάμε τους κρόκους στο μίξερ (με το σύρμα).
Μόλις είναι έτοιμο το σιρόπι, το αποσύρουμε από τη φωτιά και το αδειάζουμε αμέσως, με πολύ αργή και σταθερή ροή, μέσα στους κρόκους χωρίς να σταματήσουμε το χτύπημα. Συνεχίζουμε να χτυπάμε με το μίξερ για αρκετή ώρα, μέχρι να γίνει πια αφράτη, λευκή κρέμα. Σταματάμε το χτύπημα, ρίχνουμε το ξύσμα και το γιαούρτι και ανακατεύουμε απαλά με μια κουτάλα έως ότου γίνει ένα ομοιογενές, αφράτο μείγμα.
Στρώνουμε με μεμβράνη μια μακρόστενη φόρμα του κέικ και αφήνουμε τις άκρες της να εξέχουν αρκετά. Αδειάζουμε μέσα το 1/3 του μείγματος του παρφέ και τοποθετούμε τη φόρμα για 10 λεπτά στην κατάψυξη, να πήξει λίγο αυτή η στρώση. Από πάνω βάζουμε μια στρώση μπισκότα και συνεχίζουμε με άλλη μία δόση παρφέ (το μισό από όσο έχει απομείνει). Παγώνουμε για 10 λεπτά, ώστε να σταθεροποιηθεί λίγο και αυτή η στρώση και απλώνουμε πάνω της το γλυκό του κουταλιού. Τέλος, αδειάζουμε το υπόλοιπο παρφέ και ισιώνουμε την επιφάνεια.
Σκεπάζουμε το γλυκό με τις άκρες της μεμβράνης και αφήνουμε στην κατάψυξη τουλάχιστον για 10 ώρες.
Για να σερβίρουμε, τραβάμε το γλυκό από τις άκρες της μεμβράνης για να το ξεφορμάρουμε. Καλό είναι να το αφήσουμε 10-15 λεπτά εκτός, πριν σερβίρουμε, ώστε να γίνει πιο κρεμώδες.
Κόβουμε σε κομμάτια και σερβίρουμε σε πιάτα, πασπαλίζοντας κάθε κομμάτι με αμύγδαλο φιλέ.