![Tο Πρόβλημα Με Το Ποιοτικό Ανθρώπινο Δυναμικό-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/07/unnamed_23-5.jpg?1722413665670)
– Λοιπόν, το βρήκα.
– Πείτε μου.
– Βρήκα πώς θα λύσουμε το πρόβλημά μας. Πώς θα κάνουμε εκατομμύρια φτωχών και αδύναμων ανθρώπων να σταματήσουν να στηρίζουν τις πολιτικές δυνάμεις που έχουν σχέδια και προγράμματα για να στηρίζουν τους φτωχούς και τους αδύναμους, και να αρχίσουν να ψηφίζουν εμάς.
– Θα φτιάξουμε κι εμείς σχέδια και προγράμματα για να στηρίξουμε τους φτωχούς και τους αδύναμους;
– Οχι. Θα τους πείσουμε ότι το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι οι ανισότητες και οι συστημικές στρεβλώσεις που ρουφάνε όλο τον πλούτο της οικονομίας και την υπαραξία του μόχθου τους και τον συσσωρεύουν σε λίγους πλούσιους, αλλά οι τρανς.
– Οι ποιοι;
– Οι τρανς. Τα τρανς άτομα. Και οι ντραγκ κουίνς.
– Οι ποιες;
– Και οι ομοφυλόφιλοι που θέλουν να παντρευτούν σαν λούμπεν νοικοκυραίοι. Και όλη «η woke ατζέντα».
– Τι είναι η «woke ατζέντα»;
– Δεν έχει σημασία. Η αποστολή μας θα είναι η εξής: να βρίσκουμε διαρκώς ασήμαντα θέματα που θα τους κάνουν έξαλλους, επειδή πατάνε στις προκαταλήψεις και τις φοβίες τους, και έτσι θα είναι διαρκώς απασχολημένοι και θυμωμένοι με αυτά, και εμείς θα υποσχόμαστε ότι τα πιστεύουμε και ότι θα τους τα λύσουμε.
– Και μετά θα τα λύνουμε;
– Οχι, βέβαια, μη λες βλακείες. Αφού δεν είναι αληθινά προβλήματα. Τι να λύσουμε;
– Μα πώς θα βρούμε τόσα προβλήματα-που-δεν-είναι-προβλήματα;
– Σιγά το δύσκολο. Λίγη φαντασία χρειάζεται μόνο. Οτιδήποτε μπορεί να λειτουργήσει έτσι. Για παράδειγμα, το τρέιλερ της «Μικρής Γοργόνας» στο οποίο η μικρή γοργόνα είναι μαύρη.
– Η μικρή γοργόνα; Από το παραμύθι;
– Ναι. Θα τους πούμε ότι η μικρή γοργόνα στην πραγματικότητα ήταν λευκή και την έκαναν μαύρη επειδή υπάρχει μια woke συνωμοσία εναντίον τους.
– Μα… (διστάζει) ποιον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο; Οι γοργόνες δεν είναι καν πραγματικά πλάσματα.
– Δεν έχει σημασία. Επίσης θα τους κάνουμε να θυμώσουν όταν παίξει τον Δία μαύρος στο Netflix, όταν σε ένα άλλο ντοκιμαντέρ του Netflix δείξουν τον Μέγα Αλέξανδρο να φιλιέται στο στόμα με τον Ηφαιστίωνα, όταν η Δέλτα βάλει στο κουτί με το γάλα την εικόνα ενός μπαμπά που δίνει γάλα στο παιδί του, όταν ένα σούπερ μάρκετ βγάλει μια διαφήμιση που το κοριτσάκι βάφει τη μούρη του μπαμπά του με μακιγιάζ, όταν στη Eurovision κερδίσουν non-binary άτομα, όταν στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων εμφανιστούν ντραγκ κουίνς κι επίσης όταν παρουσιαστεί ένα έργο τέχνης στο οποίο η καλλιτέχνιδα έχει βάψει την ελληνική σημαία ροζ.
– (εντελώς μπερδεμένος) Μα… όμως… τίποτε από αυτά δεν είναι σημαντικό. Οι άνθρωποι έχουν σοβαρά προβλήματα, την ακρίβεια, τους μισθούς που δεν αυξάνονται, τις δουλειές που γίνονται όλο και πιο επισφαλείς, τους καύσωνες, το κόστος της ενέργειας, τους πολέμους, τη διαρκή ανασφάλεια, το ότι τα νοσοκομεία δεν λειτουργούν, το πώς θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους σε έναν κόσμο που γίνεται ολοένα πιο σκληρός και δύσκολος, το ότι κανένας δεν ενδιαφέρεται για τα πραγματικά τους προβλήματα. Κανένας δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με τέτοια ανούσια πράγματα.
– Πόσο αφελής είσαι. Οχι μόνο θα ασχοληθούν, θα πάθουν εμμονή, θα γίνουν έξαλλοι με όλα αυτά, επειδή θα τους πείσουμε ότι όλα αυτά είναι μέρος μιας συνωμοσίας εναντίον τους.
– Τι συνωμοσίας; Από ποιους;
– Από τους woke δικαιωματιστές, τη Νέα Τάξη Πραγμάτων, τις μυστικές ελίτ με τα δίκτυα τράφικινγκ παιδιών, φυσικά, τι εννοείς;
– Μα τίποτε από αυτά δεν υπάρχει.
– (ξεφυσάει) Νομίζω ότι δεν συνεννοούμαστε. Φυσικά και τίποτε από αυτά δεν υπάρχει. Φυσικά και τίποτε από αυτά δεν είναι υπαρκτό πρόβλημα. Αλλά μιλάμε για ευάλωτους, ταλαιπωρημένους ανθρώπους, που περιδιαβαίνουν τη ζωή μόνοι, χωρίς να καταλαβαίνουν πολύ καλά τι τους συμβαίνει. Πρέπει να τους δώσουμε ένα στόχο, να τους χτίσουμε μια ταυτότητα, να νοηματοδοτήσουμε τη δίχως νόημα, κενή τους ύπαρξη. Και φυσικά δεν θέλουμε να ασχοληθούν με τα πραγματικά αίτια των προβλημάτων τους. Γι’ αυτό θα τους κάνουμε να θυμώσουν, να γίνουν έξαλλοι, για το ότι οι τρανς γυναίκες θέλουν να κάνουν τσίσα στις γυναικείες τουαλέτες.
– (ακόμα πιο μπερδεμένος) Γιατί να μην κάνουν τσίσα στις γυναικείες τουαλέτες;
– Επειδή θα τους πείσουμε ότι οι τρανς γυναίκες στην πραγματικότητα είναι άντρες που άλλαξαν φύλο επίτηδες, μόνο και μόνο για να κάνουν τσίσα στις λάθος τουαλέτες. Και, επίσης, για να νικάνε στα γυναικεία αθλήματα.
– Καταλαβαίνω τι προσπαθείτε να μου πείτε, αλλά νομίζω ότι κανένας δεν θα πιστέψει αυτές τις βλακείες. Οι άνθρωποι δεν είναι χαζοί.
– Οι άνθρωποι προσκυνάνε τις παντόφλες αγίων και κάνουν τρισάγια για να βρέξει. Ας μη γενικεύουμε με τους χαρακτηρισμούς.
– Και πάλι. Πώς θα τους πείσετε ότι αυτές οι μπούρδες είναι αληθινά πράγματα;
– Μα δεν θα τους πείσω εγώ. Θα βάλουμε προσωπικότητες κύρους να τοποθετούν αυτά τα θέματα στον δημόσιο διάλογο. Ξανά και ξανά.
– Δηλαδή; Τι προσωπικότητες;
– Σπουδαίους και χαρισματικούς διανοητές, με βαθιά γνώση και στέρεα επιχειρήματα.
– Οπως;
– Τον Νάιτζελ Φαράτζ, τον Κυριάκο Βελόπουλο, τον Ράσελ Μπραντ, τον Ρότζερ Γουότερς, τον Πέτρο Γαϊτάνο και τον Αντώνη Σαμαρά, για παράδειγμα. Υπάρχουν πάρα πολλοί πρόθυμοι και ικανοί.
– Τον πρώην πρόεδρο της Πολιτικής Ανοιξης;
– Αυτόν τον ίδιο. Επίσης, τον Ντόναλντ Τραμπ.
– Τον… ποιον; Τον τηλεπαρουσιαστή; Με τα περίεργα μαλλιά; Μα αυτός δεν είναι προσωπικότητα κύρους. Κανένας από αυτούς που λέτε δεν είναι προσωπικότητα κύρους.
– Ε, θα βάλουμε και την Τζέι Κέι Ρόουλινγκ άμα είναι, τι θες; Δεν έχει σημασία. Η επιτυχία του σχεδίου είναι εξασφαλισμένη.
– Τη… συγγραφέα του Χάρι Πότερ; Μα είστε με τα καλά σας;
– Μα τα μούσια του Ντάμπλντορ, τι δεν καταλαβαίνεις;
– Λυπάμαι, δεν μπορώ να παρακολουθήσω αυτές τις βλακείες. Ο κόσμος δεν είναι πρόβατα που πιστεύουν κάθε παλαβομάρα που θα τους πει ένας τηλεπαρουσιαστής.
– Χαζοί δεν είναι, ούτε πρόβατα, αλλά χρειάζονται κάτι. Κάποιο στόρι, κάποιο αφήγημα. Θυμάσαι το νερό του Καματερού; Οι άνθρωποι που ακύρωσαν τις χημειοθεραπείες και στήθηκαν στην ουρά για να αγοράσουν το νερό του Καματερού μια χαρά θα πιστέψουν ότι οι τρανς αλλάζουν φύλο για να νικήσουν στα αθλήματα, ότι τα εμβόλια προκαλούν αυτισμό ή ότι γίνεται μια εισβολή μεταναστών που έρχονται για να τους αλλοιώσουν τον πολιτισμό και/ή να τους πάρουν τις δουλειές και/ή να τους αποκεφαλίσουν και/ή να τους βιάσουν.
– Ναι, αλλά δεν γίνεται εισβολή μεταναστών.
– Θα τους πούμε ότι γίνεται. Ξανά και ξανά. Θα τους πείσουμε.
– Μα, αν πιστέψουν τέτοια πράγματα, θα γίνει ακόμα χειρότερη η κατάστασή τους. Η μετανάστευση προσθέτει πλούτο σε όλες τις χώρες που τη διαχειρίζονται σωστά. Ανοίγει δουλειές, αυξάνει το ΑΕΠ, το έχουμε δει ακόμα και στην Ελλάδα να συμβαίνει, μπροστά μας. Ειδικά σε χώρες όπως οι δικές μας, που μικραίνουν δημογραφικά, χωρίς μετανάστευση δεν γίνεται. Αν γινόταν να στρέψουμε τους φτωχούς ανθρώπους κατά της μετανάστευσης ή κατά των εμβολίων, θα τους κάναμε να πιστεύουν πράγματα ενάντια στο συμφέρον τους. Θα τους κάναμε να παλεύουν ενάντια στα ίδια τους τα συμφέροντα.
– Να, είδες, μπαίνεις στο πνεύμα σιγά σιγά.
– Ποιο πνεύμα; Να πείσουμε τους ανθρώπους να αγωνίζονται για τη διαιώνιση της μιζέριας τους;
– Ακριβώς. Ο στόχος είναι να κάνουμε εκατομμύρια αδύναμους άντρες (οι περισσότεροι θα είναι άντρες) όχι να λύσουν οποιοδήποτε αληθινό τους πρόβλημα, αλλά να νιώσουν λίγο πιο καλά με τον εαυτό τους, να σταματήσουν να ντρέπονται να εκφράσουν τα πιο ταπεινά και αποκρουστικά τους ένστικτα, να βρεθούν μεταξύ τους και έτσι, από ανήμπορα, ταπεινωμένα, μέτρια πλάσματα να μετατραπούν σε μια στρατιά μοναχικών ηρώων που θα μας φέρουν και θα μας κρατήσουν στην εξουσία στο διηνεκές (μαλακώνει τη φωνή, μιλάει πιο συγκαταβατικά). Γιατί, αν δεν τους πουλήσουμε ψεύτικα προβλήματα και ανύπαρκτους εχθρούς, αργά ή γρήγορα θα τα βάλουν με τους πραγματικούς εχθρούς.
– (σκέφτεται) δηλαδή…
– Ακριβώς. Τώρα το ’πιασες.
– Εμείς είμαστε οι εχθροί.
(χαμογελάει)
– ΟΚ. Οχι. Δεν μπορώ. Παραιτούμαι για λόγους αρχής. Δεν μπορώ να συμμετάσχω σ’ αυτ…
(τον σπρώχνει προς την έξοδο, του κλείνει την πόρτα στα μούτρα, γυρνά προς τον τρίτο άνθρωπο που καθόταν σιωπηλός στο δωμάτιο, σε μια πολυθρόνα δίπλα στο σβηστό τζάκι, να καπνίζει πούρο)
– Πάει κι αυτός. Κρίμα. Και νόμιζα ότι ήταν δικός μας. Δύσκολο πράγμα να βρεις ποιοτικό ανθρώπινο δυναμικό στην εποχή μας.