Ο δημοσιογράφος, και μέγας βιβλιοφάγος, Τάσος Τέλογλου διαβάζει τους «Κληρονόμους της Μικρασιατικής Καταστροφής» της Ρενέ Χίρσον και περιδιαβαίνει τις γειτονιές με τα προσφυγόσπιτα, εκεί όπου η συγγραφέας διεξήγαγε επί σειρά ετών την ανθρωπολογική της έρευνα στις αρχές της δεκαετίας του ’70.
![Στα προσφυγικά «Γερμανικά» της Νίκαιας-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2021/07/prosfyg-1.jpg?1625309765861)
Εκατό μείον ένα χρόνια μετά την τραγωδία που έπληξε τον μικρασιατικό ελληνισμό, αλλά και ολόκληρη την Ελλάδα, το διαχρονικό αυτό βιβλίο της Χίρσον μοιάζει πιο επίκαιρο από ποτέ.
Δημοσιογραφική επιμέλεια: Ηλίας Μαγκλίνης
Σκηνοθεσία – Μοντάζ: Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος