Πίσω στο 1974, ο Κυριάκος Σφέτσας, ένας από τους σημαντικότερους σύγχρονους Έλληνες συνθέτες, έγραψε το «Smog», ένα έργο ηλεκτροακουστικής μουσικής αποτελούμενο από πέντε μέρη ίσης διάρκειας (18 λεπτών) με το καθένα να απαρτίζεται από ποικίλες μεταβλητές ακολουθίες.
Ο Σφέτσας το έγραψε ως μουσική για το ομώνυμο μπαλέτο έπειτα από ανάθεση του χορογράφου Michel Caserta. Η πρεμιέρα του πραγματοποιήθηκε στις 18 Οκτωβρίου 1974 από το Ensemble chorégraphique de Vitry στο Théâtre Jean-Vilar του Vitry-sur-Seine (Παρίσι).
Με τα χρόνια το έργο απέκτησε διαστάσεις μύθου στην ηλεκτροακουστική-avant garde σκηνή τόσο για τον πλούτο και την αξία του ως σύνθεση όσο και για την ευφυή χρήση από τον συνθέτη των διαθέσιμων εκείνη την εποχή μέσων για την παραγωγή ηλεκτρικών ήχων και τον συνδυασμό τους με τους φυσικούς ήχους αλλά και για την τετρακαναλική ηχογράφηση και ζωντανή εκτέλεση.
Σχεδόν 50 χρόνια μετά, το νεοσύστατο label Cat In The Room της Goodheart Productions επανακυκλοφορεί για πρώτη φορά το «Smog» του Κυριάκου Σφέτσα, ψηφιακά από την Hubsters, ενώ τη διανομή βινυλίου έχει αναλάβει η Coma Records.
Για την επανακυκλοφορία του «Smog» έγινε νέο master ήχου και artwork σε συνεργασία με τον συνθέτη, που υπογράφει κι ένα σημείωμα στον δίσκο.
Η νέα αυτή έκδοση είναι μόνο ένα μέρος της ψηφιακής επανάκτησης του μεγαλύτερου μέρους του σημαντικού έργου του Κυριάκου Σφέτσα.
Μια καλή ευκαιρία, λοιπόν, να ακούσουμε ξανά το «Smog», σχεδόν 50 χρόνια μετά.