Στις 2 Αυγούστου του 2018, η Apple έγινε η πρώτη αμερικανική εισηγμένη εταιρεία με κεφαλαιοποίηση που φτάνει στο 1 τρισ. δολάρια.
Η εταιρεία του Steve Jobs χρειάστηκε 44 χρόνια από την ίδρυσή της για να σπάσει το φράγμα του 1 τρισ. δολαρίων. Στην πορεία, βέβαια, το πέτυχαν και άλλες εισηγμένες: Η Microsoft σε 46 χρόνια, η Amazon σε 24 χρόνια, η μητρική της Google, Alphabet, σε 21 χρόνια, η Tesla σε 18 χρόνια και η Facebook του Mark Zuckerberg σε 17.
Τον Αύγουστο του 2020 έγινε η πρώτη που έσπασε το φράγμα των 2 τρισ. δολαρίων κεφαλαιοποίησης.
Διαβάστε τη συνέχεια στο moneyreview.gr