Οι δήμαρχοι δύο ελληνικών νησιών που γνωρίζουν τουριστική άνθηση, της Πάρου και της Σίφνου, συζήτησαν με τον δημοσιογράφο Γιώργο Λιάλιο για τις πιέσεις και τις εντάσεις που προκαλεί η ασύμμετρη ανάπτυξη.
Eξέφρασαν τις ανησυχίες που προκαλούνται από τη ραγδαία οικιστική ανάπτυξη στους τόπους τους και επισήμαναν την ανάγκη ύπαρξης συγκεκριμένων και αυστηρών κανόνων.
Ο δήμαρχος Πάρου, Μάρκος Κωβαίος, είπε ότι «πρέπει να προστατεύσουμε τις ομορφιές του νησιού μας. Ενώ έχουμε οικιστική φόρμουλα, βλέπουμε ραγδαία ανοικοδόμηση. Είναι προτιμότερο να έχουμε μικρά και όμορφα χωριά, παρά να χτίζουμε τις βουνοκορφές μας. Δεν θα πρέπει να αλλοιώνεται η φυσιογνωμία του νησιού. Θέλουμε την ανάπτυξη, αλλά πρέπει να ξέρουμε μέχρι πού να πάει αυτή η ανάπτυξη».
Η δήμαρχος Σίφνου, Μαρία Ναδάλη, τόνισε ότι «Μας ανησυχεί η υπέρβαση του μέτρου. Υπάρχει τεράστια πίεση και από την άναρχη δόμηση, κάτι που επηρεάζει και τις υποδομές του νησιού. Οι αγοραπωλησίες που πραγματοποιούνται είναι πολλές και πρέπει να υπάρξουν ελεγκτικοί μηχανισμοί που να λειτουργούν άμεσα και να ελέγχεται ο αριθμός έκδοσης οικοδομικών αδειών».