ΕΞΥΠΝΩΤΑΤΗ: Ποίος είπε ότι η Ζοζεφίν Μπαίκερ είναι μαύρη; Ποιος την παρουσίασε σαν ένα αγρίμι το οποίον μετέφερε την ατμόσφαιραν της ζούγκλας εις το παρισινόν μιούζικ-χωλλ; Και –το κυριώτερον– ποιος φωτογράφος ή σκιτσογράφος την ενεφάνισεν όχι ωραίαν; Χθες το πρωί –εις τον Πειραιά– και χθες το βράδυ –εις την «Μεγάλη Βρεταννία»– είδαμε την Ζοζεφίν. Θέλετε εντυπώσεις; Μια χαριτωμένη γυναίκα, εξαιρετικά μελαγχροινή, τύπος μιγάδος που προσεγγίζει τον ευρωπαϊκόν, έκφρασις εξυπνωτάτη, χρώμα ανοιχτής σοκολάτας. Και κάτι άλλο: Εξυπνωτάτη, πολιτισμένη, μορφωμένη και πολύ ευχαριστημένη όταν ομιλή.
ΠΑΠΑΣ ΠΙΟΣ ΙΑ΄: «Εξ όλων των υπερβολών τας οποίας δύναταί τις να παρατηρήση σήμερον εις τον κόσμον, η μάλλον ανησυχαστική είνε εκείνη ήτις, υπό τα χρώματα του αληθούς πατριωτισμού, πράγμα αξιέπαινον, εγκωμιάζει το έθνος μέχρι του σημείου ώστε να θέτη τούτο υπεράνω πάντων. Ο εθνικισμός ούτος είνε εχθρός της αληθούς ειρήνης και της ευημερίας πάντων. Διότι είνε πλήρης υπερβολών και πλάνης. […] Η θεωρία καθ’ ην τα κράτη δέον να έχουν καθαρώς εθνικόν χαρακτήρα και την οποίαν θέλουν ν’ αναβιβάσουν ως το ύψιστον ιδεώδες όλων των λαών, είναι σφαλερά».