Στο όμορφο μαγαζί του, ο αμπελουργός Κωνσταντίνος Μακρυδημήτρης σερβίρει κρασί μας μαζί με μικρούς μεζέδες από τον κήπο τους στο Γλινάδο, όπου καλλιεργούν παλιούς σπόρους, συλλέγουν και μεταποιούν φρούτα και λαχανικά, τα οποία προσφέρουν μαζί με το κρασί. Λιαστές ντομάτες, καυτερές πιπεριές, πετιμέζι, γλυκόξινο τουρσί σκορδοκρέμμυδο, τσάτνεϊ με ντομάτα, νεκταρίνι και τζίντζερ, που πηγαίνει τέλεια με τα τυριά, μικρές ελιές κορωνιές, κρίταμο, κάππαρη και άλλα. Αυτά, σκέτα ή σε μπρουσκέτες, μαζί με τα θεϊκά αξιώτικα τυριά από μικρές φάρμες, είναι οι παρτενέρ για τις πάνω από 500 ετικέτες κρασιών που βρίσκουμε στα ράφια τους.
Διαβάστε περισσότερα στον Γαστρονόμο.