Αυτός ο ιστορικός καφενές στην Επάνω Σκάλα της Μυτιλήνης είναι στην πραγματικότητα ένα ζωντανό μουσείο που διέσχισε τους αιώνες, μάρτυρας αλλαγών με άφθονο σασπένς, οι οποίες καθόρισαν τη σύγχρονη ιστορία της Λέσβου και της Ελλάδας. Μια λαϊκή, ντόπια βουλή παρακολούθησε -όχι αμερόληπτα ούτε και αμέτοχα- από τα τραπεζάκια του Ερμή τις δραματικές εξελίξεις στο νευραλγικό σημείο του χάρτη που βρίσκεται η Λέσβος.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο