Πώς ξεκινώντας από τα μπέργκερ, τα rib eye, τις κόντρα μπριζόλες και τον μοσχαρίσιο σιδηρόδρομο φτάνεις στα οσπριοκεφτεδάκια; Το νέο εγχείρημα του Άγγελου Φραντζή, που έχει το εστιατόριο Bar.B.Q, στη Νέα Σμύρνη −όπερ σημαίνει κρέας και πάλι κρέας, ψητό, μαγειρευτό, με ζυμαρικά κι όχι μόνο− σχεδόν δεν έχει ίχνος ζωικής πρωτεΐνης (μόνη εξαίρεση, μια σάλτσα γιαουρτιού). Η ιδέα προέκυψε από τα ωραία μπιφτέκια φακής που φτιάχνει η σύζυγός του. Αλλά μια που οι σπιτικές και οι επαγγελματικές παρασκευές έχουν άλλες προδιαγραφές και ανάγκες, έπρεπε να γίνει το «πέρασμα» από το ένα στο άλλο. Τα γευστικά πειράματα έγιναν τις μέρες της καραντίνας, με τον σεφ του Bar.B.Q Νεκτάριο Δανιηλίδη να αναλαμβάνει να αναθεωρήσει και να εμπλουτίσει με επιπλέον στοιχεία τη συνταγή. Κάπως έτσι προέκυψαν τα… φακάφελ. Που έδωσαν και το όνομα στο νέο μικρό μαγαζί.
Διαβάστε περισσότερα στον Γαστρονόμο.