«Βασικό υλικό σε φαγητά, πίτες, γλυκίσματα και πάρα πολύ νόστιμο. Αυτό ήταν και η βασική πηγή του λαδιού σ’ αυτή την περιοχή, όπου δεν υπήρχε ελαιόδεντρο. Το γλύκισμα αυτό παλιά φτιαχνόταν με σησαμέλαιο. Με τον ίδιο τρόπο, αλλά με τα φύλλα απλωμένα στο ταψί, φτιάχνεται και η σουσαμόπιτα. Η συνταγή είναι από τον Κυπρίνο της Ορεστιάδας. Το φτιάχνουν σε όλο τον βόρειο Έβρο πολλές φορές τον χρόνο, αλλά τα Χριστούγεννα είναι απαραίτητο».
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο