Λευκά τραπεζομάντηλα και Drake στα ηχεία. Instagrammers στα πομολάδικα. Μοδάτα φυσικά κρασιά και πιάτα γαλλικού μπιστρό –από κλασικό boeuf bourguignon μέχρι 90s «φινόκιο με καπνιστό σολομό». Και δεν είναι μόνο το φινόκιο με τον σολωμό. Το Wine is Fine, το φρέσκο wine bar που εμφανίστηκε στο κέντρο και στα stories πριν από λίγες ημέρες, κάνει διάφορα αισθητικά throwback στα 90s, σε συμφωνία με τα κλάμερ, τα bucket hats, τα τακούνια με πλατφόρμες και τις baguette bags που κυκλοφορούν τριγύρω.
Πίσω από το νέο μαγαζί βρίσκονται δύο Γάλλοι, o Rafael Wallon-Brownstone και ο Τhomas Brengou, μαζί με τον Έλληνα σεφ Σταύρο Χρυσαφίδη, οι οποίο νομίζω ότι κέρδισαν ένα μικρό λαχείο όσον αφορά στην τοποθεσία του μαγαζιού τους. Το Wine is Fine βρίσκεται στην οδό Βύσσης, τον δρόμο του εμπορικού τριγώνου με την (κάπως κουλή, αλλά πολύ αθηναϊκή) εξειδίκευση στα πόμολα και τα είδη κιγκαλερίας. Φουλ κεντρικά αλλά στην πραγματικότητα εκτός πιάτσας. Λίγο μόνο του και προστατευμένο. Νωρίς το απόγευμα, την ώρα δηλαδή που ανοίγει και αρχίζει να βάζει τα πρώτα ποτήρια με δροσερά κρασιά, μαζεύει ήλιο ενώ όσο προχωράει το βράδυ παρακολουθεί από προνομιούχα θέση την κίνηση του δρόμου. Δεν είναι λίγες και οι παρέες που με ένα ποτήρι στο χέρι στέκονται στην απέναντι πλευρά του πεζόδρομου.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr