Την τελευταία δεκαετία, η πόλη προσφέρει όχι μόνο περισσότερα μπαρ αλλά και διαφορετικού χαρακτήρα: μαγαζιά για fine drinking, ενδιαφέροντες πολυχώρους που φιλοξενούν ζωντανά συγκροτήματα, άλλα που επενδύουν σε μουσική με χαρακτήρα, αποφεύγοντας την ετοιματζίδικη λίστα και άλλα που στεγάζονται σε ανακαινισμένα ιστορικά κτίρια. Φυσικά, υπάρχουν πάντα τα κλασικά, των οποίων η αυθεντικότητα τα ομορφαίνει στο πέρασμα του χρόνου. Ένα από αυτά είναι το μυθικό Alea (Ίσαύρων 12), το μπαρ για κρασί, από το 1987. Ένα κατακόκκινο καταφύγιο για οινόφιλους με βελούδινες κουρτίνες, χαμόν και σπάνια ελληνικά και ξένα κρασιά. Αμέτρητες επιλογές, εμπιστευτείτε με κλειστά μάτια τον κύριο Γιάννη. Θα ακούσει και θα σας καταλάβει.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr