Δεν υπάρχει πιο απολαυστικό πράγμα το καλοκαίρι από μια κρύα μπίρα πόσο μάλλον όταν αυτή είναι χειροποίητη. Μας αρέσουν οι craft μπίρες γιατί είναι νόστιμες, ενώ τα διαφορετικά είδη, που αλλάζουν ανάλογα με την εποχή, «κρύβουν» πολλή δημιουργικότητα, πειραματισμό και δουλειά. Παράγονται από μικροζυθοποιούς που έχουν πολλή όρεξη, γνώσεις και φυσικά αγάπη για τον ζύθο. Στα μπαρ οι επιλογές craft μπίρας είναι περιορισμένες, στα taprooms, όμως, μπορούμε να δοκιμάσουμε σχεδόν κάθε μέρα και μία διαφορετική. Είμαστε τυχεροί γιατί πλέον τα βρίσκουμε σε κάθε γειτονιά.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr