«Να είμαι κάτω από τη μουριά και να μην έχει μούρα, να έχει φύλλα τρίφυλλα και μια γλυκιά μουρμούρα», λέει το τραγούδι του Θοδωρή Γκόνη. Και αν, εκτός από γλυκιά μουρμούρα, κάτω από τις μουριές έχει και παϊδάκια, τηγανητές πατάτες, ψαράκια ή κανένα φιλέτο αλά γαλλικά ακόμη καλύτερα. Αυτά είναι οχτώ αθηναϊκά μαγαζιά που συνδυάζουν καλό φαγητό και ποτό με την ανακουφιστική σκιά του πλατύφυλλου δέντρου, που είναι συνώνυμο με το ελληνικό καλοκαίρι.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο