Ο Σπύρος της «μαρκίζας», κατά κόσμον Σπύρος Αλεξίου από τα Τρίκαλα, ήταν ένας από τους παλιούς σερβιτόρους του ξακουστού Κωστόγιαννη στη Ζαΐμη, την ταβέρνα στο Πεδίον του Άρεως, που τη δεκαετία του ‘60 τάιζε όλη την κοσμική Αθήνα. Όσο για τον Νιώτη Αντώνη Μερσίνη, το δεύτερο όνομα της …μαρκίζας, υπήρξε βοηθός του Σπύρου, και δούλευε μαζί του γκαρσόνι. Οι δυο τους συνεταιρίστηκαν το ’75, όταν ο Σπύρος τού πρότεινε να αγοράσουν την παλιά ταβέρνα ενός Ευβοιώτη, που πωλούνταν στην Κυπριάδου, κι έτσι κι έγινε.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο