Αν έχετε φάει στο ηρακλειώτικο Πεσκέσι, στο ιστορικό αρχοντικό του καπετάν Πολυξίγκη, ξέρετε ότι ο Παναγιώτης Μαγγανάς προσπαθεί να αναδείξει τη μαγειρική παράδοση της Κρήτης, υπερασπίζεται τους παλιούς τρόπους μαγειρέματος και την αξία της πρώτης ύλης. Με όσα καλλιεργεί και παράγει στο αγρόκτημά του στο χωριό Χαρασό στη Χερσόνησο, που χρόνο με τον χρόνο μεγαλώνει, τροφοδοτεί το εστιατόριό του. Εδώ και λίγο καιρό, κάνει το ίδιο και με ένα ακόμη, 9,5 χιλιόμετρα πιο πέρα. Το Thymises, στο ξενοδοχείο Pnoé Breathing Life, το οποίο διανύει το πρώτο του καλοκαίρι στην παραλία του Καρτερού, είναι στην ουσία ένα «αδερφάκι» με την ίδια φιλοσοφία.
Η Μαρίτα Καράτζη, η δημιουργός του νέου ξενοδοχείου, το οποίο κινείται στον άξονα της ευεξίας και της χαλάρωσης, αγαπά πολύ την κουζίνα στο Πεσκέσι. Έτσι προέκυψε αυτή η συνεργασία, που πήρε σάρκα και οστά με το ντυμένο σε γήινα χρώματα Thymises, που ’χει γραμμένη στα δεξιά της εισόδου του μια φράση παρμένη από το Αναφορά στον Γκρέκο του Καζαντζάκη. Τα τραπέζια του απλώνονται σε μια βεράντα πάνω από την πισίνα, απέναντι από τα φοινικόδεντρα και μια αροκάρια που είναι εκεί από πολύ παλιά, τότε που στο ίδιο σημείο βρισκόταν ένα από τα πρώτα ξενοδοχεία της Κρήτης.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο