Οι αδερφές Μπουρδάκη στην ταβέρνα του Βαρδή, που την μοιράστηκαν μαζί μας, τονίζουν όμως, ότι πρέπει να προσέξουμε κάτι σημαντικό: το πιάτο αυτό δεν είναι κλασικό μαγειρευτό ή βραστό. Το κρέας «ψήνεται» στα υγρά του και στο ελαιόλαδο και μόνο αν χρειαστεί προσθέτουμε στη διάρκεια του μαγειρέματος νερό, αλλά ελάχιστο. Έτσι, στο τέλος μένει μια λιγοστή, λαδερή σαλτσούλα ύψιστης νοστιμιάς και το κρέας μελώνει και γίνεται εξαιρετικά τρυφερό.
Υλικά
Μερίδες: 6
- 2 κατσικίσια μπουτάκια με το κόκαλο (ζητάμε από τον κρεοπώλη να μας τα κόψει σε λεπτές φέτες πάχους 1 εκ. ή λίγο πιο φαρδιές από παϊδάκι)
- 130 ml λευκό, ξηρό κρασί
- 1 κουτ. γλυκού ξερό θυμάρι
- 300 ml ελαιόλαδο
- αλάτι, φρεσκοτριμμένο πιπέρι
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο