Η αγαπημένη μου ώρα στο MouSouTou, το ολοκαίνουργιο μπαρ που άνοιξαν στην Ερμούπολη ο Αριστοτέλης Κόρδας και η Μαργαρίτα Ισαακίδου, είναι όταν αρχίζει και σουρουπώνει, που δροσίζουν τα πλακόστρωτα και τα μάρμαρα της πόλης, και ο ουρανός κοκκινίζει στα χρώματα του ηλιοβασιλέματος. Είναι η πιο ταιριαστή ώρα για το MouSouTou, που αγαπά πολύ τα σπριτς και φλερτάρει με τη φιλοσοφία του απεριτίβο. Οι τραγανές μπουρμπουλήθρες ομορφαίνουν τη βραδιά και το απόμερο σοκάκι ζει για δεύτερη φορά μέσα στη μέρα, αφού το πρωί εκεί λειτουργούν ακόμα κάποια από τα παλιά εμπορικά μαγαζιά της πόλης, όπως δυο καταστήματα οικιακών ειδών, η αποθήκη μιας κάβας, ένα κατάστημα οπτικών, ένας παλιός τσαγκάρης και μερικά γραφεία που στεγάζονται στους μικρούς ορόφους στις παλιές μονοκατοικίες. Το μπαρ δεν είναι μέσα στην περαντζάδα, θέλει παράκαμψη, ψαχούλεμα και βόλτα στα στενά της Ερμούπολης, είναι στα όρια του speakeasy, κι αυτό είναι κομμάτι του μυστηρίου, μια όμορφη περιπέτεια στον υπέροχο λαβύρινθο του νησιώτικου αστικού ιστού.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο