Στο καφενείο της οικογένειας Μπουλταδάκη στον Πρασέ Χανίων η Στέλλα Μιχελάκη σερβίρει καθημερινά τα καλιτσούνια σε μεγάλες ποσότητες, γι’ αυτό έχει βρει έναν τρόπο να ετοιμάζει πολλά και γρήγορα: τα φτιάχνει όπως τα ραβιόλια, δηλαδή ακουμπά κουταλιές γέμισης σε ένα λεπτό φύλλο ζύμης, τα σκεπάζει με ένα δεύτερο φύλλο και τα κόβει στο σχήμα που θέλει. Είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος για μεγάλες ποσότητες και σε ό,τι μέγεθος θέλουμε. Όσο για τη γέμιση, φτιάχνει τη δική της μυζήθρα μαζί με την πεθερά της, Ουρανία Μπουλταδάκη, αλλά μπορεί να είναι και συνδυασμός από διάφορα ανάμεικτα, πολύ ψιλοκομμένα χόρτα, όπως σπανάκι, λάπαθα, μαϊντανό, δυόσμο, βλίτα, σέσκουλα, κολοκυθοανθούς, καθώς και τριμμένο κολοκυθάκι. Αυτή η γέμιση μπαίνει σκέτη ή μπορεί να αναμειχθεί με ξινομυζήθρα, σε αναλογία 1 μέρος τυρί με 2 μέρη χόρτα. Είναι σημαντικό τα χόρτα να αλατιστούν και να στραγγίσουν καλά για 1 βράδυ, ώστε να μη βγάλουν τα νερά τους στο τηγάνισμα. Στο μείγμα μπαίνει και αρκετό ελαιόλαδο, για να ομογενοποιηθεί.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο