Οι τρόποι να φτιάξουμε νόστιμα φαγητά χωρίς να καταφύγουμε σε ζωικά λιπαρά είναι αναρίθμητοι. Αυτή την εποχή τα μποστάνια είναι γεμάτα θαυμάσιες πρώτες ύλες –μυρωδάτες ντομάτες, πιπεριές, μελιτζάνες, κολοκυθάκια, φασολάκια, μπάμιες– ενώ τα όσπρια, που μπορούν να σερβιριστούν ζεστά ή κρύα, είναι πάντα ωραία λύση, και εξαιρετικά θρεπτική. Φτιάξαμε λοιπόν ένα μικρό vegan συνταγολόγιο με γεύσεις γνώριμες, κομμάτια του ανάγλυφου της παραδοσιακής μας μαγειρικής, που τις καθημερινές βασιζόταν κατά κανόνα σε φυτικά υλικά, και μας συντροφεύουν από τότε που ήμασταν παιδιά, αλλά και με πιάτα με μικρά εφέ δημιουργικότητας, που δεν θα σας δυσκολέψουν.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο