Αφού διαβείτε την περίφημη Πορτάρα του Ναού του Απόλλωνα του 6ου αιώνα π.Χ., ανοίγεται μπροστά σας ένας νόστιμος κόσμος, στο πιο παραγωγικά αυτάρκες νησί των Κυκλάδων. Στα συνολικά 429,79 km² της έκτασής της, που καταλαμβάνουν βουνά, λαγκάδια, πεδιάδες και ακρογιάλια, καλλιεργούνται μπαξεβανίσια και ξινά, πατάτες ξακουστές και σπάνια αμπέλια, και εκτρέφονται βοοειδή και αιγοπρόβατα που δίνουν κάποια από τα εκλεκτότερα τυριά της χώρας. Σίγουρα θα πεινάσετε γιατί η Νάξος είναι ανεξάντλητη, θα διανύσετε μεγάλες αποστάσεις και πολλά χιλιόμετρα για να την ευχαριστηθείτε, και επειδή ενδείκνυται για windsurf και kitesurf, αν σας αρέσουν τα θαλάσσια σπορ, σίγουρα θα κάψετε και μερικές θερμίδες παραπάνω. Φροντίστε λοιπόν έγκαιρα για κράτηση τραπεζιού στα σωστά σημεία.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο