Μέσα στη ζέστη του καλοκαιριού δεν υπάρχει τίποτα πιο δροσιστικό και αναζωογονητικό από τα σορμπέ. Η διαφορά τους από τα παγωτά; Παρασκευάζονται με φρούτα, νερό και ζάχαρη και δεν περιέχουν λιπαρές ύλες.
Σε αντίθεση με τις γρανίτες που είναι πιο τραγανές και θυμίζουν τριμμένο πάγο, η υφή τους είναι πιο κρεμώδης και λεία. Τα ζουμερά φρούτα που υπάρχουν σε αφθονία αυτή την εποχή είναι μια επιπλέον αφορμή να τα αναζητήσουμε ξεδιψαστικά σορμπέ.
Η άλλη είναι ότι οι Αθηναίοι τζελατιέριδες ασχολούνται με όλο και περισσότερο πάθος με αυτά. Χρησιμοποιούν τα φρέσκα, ζουμερά φρούτα της εποχής και πειραματίζονται με ασυνήθιστα υλικά. Ειδικά αυτή τη σεζόν προτείνουν μερικά από τα πιο αρωματικά, ισορροπημένα και φρεσκάτα σορμπέ που δοκιμάσαμε ποτέ.
Διαβάστε αναλυτικά στον Γαστρονόμο