Στο μυαλό των περισσότερων το τσάι σημαίνει χειμώνας. Δεν είναι όμως ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ένας από τους πολλούς τρόπους που μπορούμε να το αξιοποιήσουμε και το καλοκαίρι είναι φτιάξουμε με αυτό σπιτικές, φρουτένιες γρανίτες!
Την εποχή που τα καρπούζια, τα ροδάκινα και τα υπόλοιπα ζουμερά φρούτα είναι στα καλύτερά τους ετοιμάζουμε γρανίτες και, λίγη παραπάνω γευστική ένταση και πολυπλοκότητα, χρησιμοποιούμε για την παρασκευή τους και μια μικρή ποσότητα τσαγιού.
Ανακαλύπτουμε λοιπόν το καλοκαιρινό πρόσωπο του τσαγιού μέσα από τέσσερις εύκολες και δροσερές φρουτογρανίτες. Θα τις απολαύσουμε αντί για γλυκό ή ως επιδόρπιο μετά από ένα πλούσιο γεύμα.
Διαβάστε αναλυτικά στον Γαστρονόμο